ÄP fototoimetus • 16. november 2008 • 4 min
Jaga lugu:

Eesti Ehituse juht: tööd jääb vähemaks

Eesti Ehituse juhatuse esimees Jaano Vink vastas eelmisel nädalal aripaev.ee lugejate küsimustele.

Kui kauaks Eesti Ehitus börsile jääb?

Kui Eesti Ehitus 2006. aasta mais börsile tuli, siis oli omanike vaade tulevikku äärmiselt selge ja pikaajaline. Minule teadaolevalt ei ole suuromanik oma põhimõttelisi seisukohti ses asjas muutnud.

Kui suureks prognoosite 2009. aastal Eesti ehitusturu mahtu ja kui suureks eraldi teedeehitust ja insenertehnilist ehitust?

Oleksin äärmiselt üllatunud ja õnnelik, kui turumaht kokku küündiks 2008. aasta mahtude lähedalegi. Seda ka teedeehituses ja insenertehnilises ehituses.

Palun nimetage kuus olulisemat ehitusfirmat ning ennustage, kellel neist läheb esimesena raskeks?

Kuus olulisemat tegijat lisaks Eesti Ehitusele: Merko Ehitus, Skanska EMV, Oma Ehitaja, Facio Ehitus, Talter, TREV2.

Kas olete pidanud tööpuuduse tõttu koju saatma haritud spetsialiste ning kas tööd soovivate kõrgharidusega inseneride arv on kasvanud?

Seni ei ole Eesti Ehituse kontsernis tööpuuduse tõttu koju saadetud ühtegi kõrgharidusega spetsialisti. Mis ei tähenda seda, et oleme selliste küsimuste vastu kaitstud.

Huviliste arv, kes ennast meile tööle pakuvad, on küll kordades kasvanud ja see on ju tegelikult tervitatav.

Kas peatöövõtulepingutel põhinev ärimudel on ka kehvadel aegadel jätkusuutlik?

Analüüsige pisut ehituse ülitõusuaegade trende ja te leiate, et nn peatöövõtulepingutel põhinev ärimudel ongi just kehvadel aegadel jätkusuutlikum. Suuremad väljakutsed on just nendel, kel raskem koorem kanda (tehnika, tootmisbaasid, töölised jne).

Kas on oodata ka mõne suurema ehitusfirma ühinemist?

Ei oska praegu ühtegi suuremat ühinemist välja hõigata, kuid välistada seda ei tahaks. Pigem vastupidi - me oleme seda maininud juba üle aasta, et sellest kujuneb üks lähemate aastate trende. Lisaks pankrottidele.

Kuidas kommenteerite hiljutist Kukruse-Jõhvi tee-ehituse riigihanget - kuidas on võimalik, et Merko nii odava pakkumise tegi?

Ei oska kommenteerida teise ettevõtte esitatud pakkumise sisu või hinda. Eks igaüks hinda oma võimalusi, oskusi ja riske ise. Pean tunnistama, et olen rahul maanteeameti otsusega hange tühistada ja kuulutada kiiresti välja uus.

Kuidas läheb äri Ukrainas?

Ukraina äril on läinud normaalselt. Hästi öelda oleks vale ja ka halvasti öelda oleks liialdamine. Ühe selge trendina oleme kriitiliselt üle vaatamas koos partneritega arendatavate projektide seisu ning siin on juba tehtud otsuseid projektide ajutiseks külmutamiseks kuni aegade selginemiseni. Õnneks pole ükski nendest ehitustest täistuuridel alanud ja ühtegi n-ö karpi linna kummitama ei jää.

Saan aru, et Teil on tõsiseid probleeme tekkimas Paldiski sadamas, kus teil alapakkumisega hanke võitnuna on tulnud tõsiseid kärpeid teha. Kas tellija on valmis projekti lisaraha panema?

Paldiski sadama kaide ehitus ei olnud kindlasti tehtud alapakkumisega, vaid õigeaegne reageering kukkuvale turule. Tellijalt raha pole Eesti Ehitus juurde küsinud ning praegu ei näe ka põhjust seda teha. Kui mis tahes projekt langeb kahjumisse, kajastatakse seda vastava perioodi majandusaruandes.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt