Tõnis Oja • 25. november 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Wal-Mart vahetab hobust

Öeldakse, et poolel teel hobuseid ei vahetata, kuid maailma suurim jaekaubanduskett Wal-Mart otsustas teha just nii, teatades reedel ootamatult, et praegune tegevjuht H. Lee Scott vahetatakse veebruaris välja senise välisturgude juhi Mike Duke'iga.

Esmapilgul tundub juhi vahetamine tõesti üllatav ning kummaline. Äripäev kirjutas siinses rubriigis mõni nädal tagasi, et kaubandusgigant (ajakirja Fortune andmetel on tegemist maailma suurima ettevõttega, mille eelmise aasta käive oli 379 miljardit dollarit ehk 4,7 triljonit krooni) on praegusel majanduskriisi ajal olnud konkurentidega võrreldes tunduvalt edukam.

Kuu alguses teatas Wal-Mart eelmise kvartali 10protsendilisest kasvust 3,14 miljardi dollarini ehk 80 USA sendini aktsia kohta võrreldes 2,86 miljardi dollariga ehk 70 sendiga aktsia kohta aasta tagasi. Analüütikud usuvad, et tänu tarbijate soovile hoida majanduskriisi tingimustes kokku tuleb selle reedega algav jõuluhooaeg Wal-Martile edukas.

Ka investorid võivad Wal-Marti aktsia hinna 11protsendilise tõusuga selle aasta algusest olla enam kui rahul. Tegemist on ainsa Dow Jonesi tööstuskeskmisse kuuluva aktsiaga, mis on sel aastal kerkinud.

Tegelikult hakati Scottile järglast otsima juba kaks aastat tagasi, kirjutas The Wall Street Journal, ning ametlikult formuleeriti see möödunud aasta novembris. Nõukogu liikmed otsisid kontsernist inimest, kes juhiks ettevõtet järgmised viis kuni seitse aastat. Võimalikke kandidaate vaadati ka mujalt, aga intervjuule kedagi ei kutsutud, kirjutas ajaleht.

Pärast aastaid kestnud stagnatsiooniperioodi, mida iseloomustasid kasvukiiruse aeglustumine, sest koduturg USAs on paljuski küllastunud, skandaalid ning siiamaani kestev kohtuprotsess, kus ettevõtet süüdistatakse seksuaalses diskrimineerimises, suutis 2000. aasta jaanuaris ametisse astunud Scott lõpuks ettevõtte juhtimise ümberkorraldamise edukalt ellu viia. Selles on suur roll ka Duke'i juhitud välisturgudel.

Ehkki Saksamaalt ja Koreast tuli mõne aasta eest häbiga taanduda, on väga edukas oldud Brasiilias ning Indias, aga ka Suurbritannias ning Jaapanis hakkavad kaupluseketi tütar- ning sidusettevõtted tasapisi kasumisse jõudma.

Muidugi pole ka juhuslik, et Wal-Marti uus juht asub ametisse pea täpselt samal ajal, kui Valgesse Majja kolib demokraadist president. Wal-Mart on tüüpiline vabariiklaste tüüpi ettevõte. Enne 2004. aasta presidendivalimisi küsitleti poeketi külastajaid, kelle poolt nad kavatsevad hääletada. Veidi enam kui kolmveerand vähemalt korra nädalas Wal-Martis käivatest külastajatest lubas toona hääletada George W. Bushi poolt, 23 protsenti kavatses aga oma hääle anda demokraatide kandidaadile, kelleks oli John Kerry.

Neli aastat varem läks Wal-Marti rahalisest toetusest 85 protsenti vabariiklastele, demokraadid pidid leppima vaid 15 protsendiga. Praeguseks on annetuste balanss märkimisväärselt tasakaalustunud, vastavalt 55 ja 45 protsendile.

Ilmselt soovitakse uue juhi ametisse määramisega alustada mingil määral valge lehena või nagu Fortune sõnastas - Obama-ajastuks uus juht. Tegemist on pärast kompanii asutaja Sam Waltoni tagasiastumist 1988. aastal 46-aastase Wal-Marti kolmanda juhiga.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt