Tõnis Oja • 27. november 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Aeg otsida rusude alt pärleid

Iga kord, kui aktsiaturud on viimasel ajal teinud järjekordse kukkumise, kostab kohe ka üsna tugevalt hääli selle kohta, et aktsiad on muutunud nii odavaks, et nüüd on põhi peagi käes.

Analüütikute ja investorite jälgitavad suhtarvud eesotsas aktsia hinna ning kasumi suhtega (P/E suhe) on langenud piisavalt, et juba ammu oleks aeg osta. Julgemad investorid eesotsas legendaarse Warren Buffettiga on seda juba teinud.

Kuid samas ei tähenda väikesed suhtarvud tingimata seda, et aktsiate hinnad hakkavad peagi tõusma. Näiteks USA S&P 500 indeksi ettevõtete keskmine hinna ja kasumi suhe oli seitsmekümnendate teisel poolel alla kümne, aga indeks ise liikus sel ajal üsna tasasel pinnal.

"Odavad valuatsioonid on lihtsalt sümptomid selle kohta, mis valesti, mitte ei näita seda, et hinnad hakkavad peagi tõusma," kinnitas ajalehele The New York Times (NYT) investeerimispanga Merryll Lynch investeeringute peastrateeg Richard Bernstein. "Ega see, et aktsiate hinnad on täna väga madalad, ei tähenda, et nad ei või olla homme veel madalamad," lisas ta.

Ebakindlusele vaatamata on julgeid investoreid (kui aus olla, kuulun ka ise nende hulka), kes on hakanud kokku varisenud finantsturgude rusude alt potentsiaalseid pärleid otsima.

Warren Buffett kirjutas kuu alguses NYTs "Mina ei oska aktsiaturgude lühiajalisi liikumisi ennustada. Mul pole õrna aimugi, kas aktsiate hinnad on kuu või isegi aasta pärast kerkinud või langenud."

Investeerimisfirma GMO juht Jeremy Grantham, kes on muu hulgas maailma esimese indeksfondi asutaja, ei usu ka lühiajaliste liikumise ajastamisesse. Oktoobri alguses ostma hakanud investor tunnistas, et müügilainete ajal kipuvad turud üle pingutama. "Turgude põhjad kipuvad käituma Murphy seaduste moodi, liikudes tunduvalt madalamale, kui te oleks suutnud karta ka kõige kohutavamas unenäos," lausus ta.

Muidugi pole õigete aktsiate leidmine eriti lihtne. Väärtpaberite väärtuse hindamisel on kaks osa, aktsia hind ning ettevõtte fundamentaalnäitajad. Juhul kui ettevõtte käibed ja kasumid jätkavad langemist, juhtub peagi, et täna odavana näiv aktsia on homme kallis.

Tõsi, viimaste hinnalangusesse on käivete ja kasumite kukkumine paljuski juba sisse arvatud, kuid kas piisaval määral, pole selge. "Kasumiväljavaated kujutavad endast suurt ebaselgust," selgitas ajalehele The Wall Street Journal investeerimispanga JPMorgan aktsiaturgude peastrateeg Thomas Lee.

"Me ei tea, kui sügavale laskub ning kui kaua kestab majanduskriis ja seetõttu on raske öelda, kuhumaale kasumid kukuvad," lisas ta.

Paljud investorid ostavad nn juhtivaktsiaid (blue chips), mis nende hinnangul polnud varem kunagi nii odavad olnud, et neid oleks olnud mõistlik osta.

Investeerimisfirma FIM Group investeeringute juht Paul Sutherland kinnitas ajalehele, et üheks selliseks aktsiaks on General Electric (GE). Ta on endale täielikult teadvustanud probleeme, mis on seotud kontserni hiiglasliku finantsüksusega. "Aga olenemata sellest, mis juhtub GE Capitaliga, jääb sellesse ettevõttesse märkimisväärselt teiste varade väärtusi," kinnitas ta.

Sutherlandile meeldib veel keemiatööstuskontsern DuPont tänu suurele dividenditootlusele, patentidele ja tulevikku suunatud tegevustele. Investeerimisajakiri Barrons soovitab esmatarbekaupade tootjat Colgate-Palmolive, mille aktsia hind kaupleb 10 aasta madalaimal tasemel, aga kasum on selle aja jooksul kasvanud enam kui kaks korda.

Ajakirja sõnul on investorid Ameerika ettevõtet vältinud selle liigsuure sõltuvuse pärast välisturgudest, aga jätnud samal ajal tähelepanuta ettevõtte tegevuse väikese sõltuvuse majanduslangusest (hambaid peseme ka majanduskriisi ajal).

Artikli autor omab General Electricu aktsiaid.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt