Kadri Jakobson • 7. detsember 2008 kell 22:00

Maksupetturist firma täitis ka riigi tellimusi

Homme astuvad kohtu ette kahe ettevõtte - Visorek ja OÜ Estera Baltic - omanikud ning firmadega seotud isikud, keda süüdistatakse valede maksuandmete esitamises.

Kohtu all on Alar Jaanson (OÜ Estera Baltic), Arlet Martinson (OÜ Visorek), firma raamatupidaja Ülle Saar ja veel neli nendega seotud meest.

Gruppi süüdistatakse maksualases kuriteos, täpsemalt maksudeklaratsioonis või muus maksuhaldurile esitatud dokumendis maksuarvutuse või valeandmete esitamise eest, mille tulemusel jäi maksudena laekumata enam kui 500 000 krooni. Karistusseadustiku järgi võib selle eest karistada rahatrahvi või kuni 3aastase vangistusega.

"Eeluurimisel kogutud andmete põhjal on OÜ Estera Balticul tasumata käibemaksu üle 2,8 miljoni krooni ning OÜ Visorekil üle 2,6 miljoni krooni," ütles Lääne ringkonnaprokuratuuri pressiesindaja Külli Kivioja.

Maksu- ja tolliamet kahtlustab Martinsoni maffiagrupi moodustamises, maksudest kõrvalehoidmises ning rahapesus.

"Kõigi vahistamiseks me ei näinud põhjust," lausus Kivioja. Kahtlustuse järgi tegutses 12 liikmeline grupp ja pakkus firmadele arvevabriku näol maksudest kõrvalehoidmise teenust, tekitades sellega riigile ligi 12 miljoni kroonise kahju.

Juhtfiguuriks loetakse skeemi puhul motosportlast ja hiljuti peksmise eest koos kahe kaaslasega kohtu all olnud ja tingimisi karistada saanud Arlet Martinsoni.

Martinsoni advokaat Sven Sillar ütles, et ta kavatseb vahistamise otsuse vaidlustada.

"Rahapesu kahtlustusest ei saa Martinson üldse aru. Tema juhitavat äriühingut on juba varem kontrollinud rahapesu andmebüroo, kes tunnistas kõik kahtlustused võimaliku rahapesu osas ainetuks," selgitas ta. Sillar nentis, et talle pole näidatud kahtlustust kinnitavat tõendit. Mis firmad läbivad nn arvevabriku kahtlustust, seda Sillar ei öelnud.

Üks kohtualustest, kes süüdistatuna maksudeklaratsioonis valeandmete esitamises kohtu alla astub, on saematerjaliga tegelenud Estera Balticu omanik Alar Jaanson. Tema firma vastu algatati tänavu novembris pankrot, firmal lasub 1. detsembri seisuga maksuvõlg 5,1 miljonit krooni. Jaansoni advokaat Tõnu Meidra ütles, et Jaansonit süüdistatakse käibedeklaratsioonis tahtlikult valeandmete esitamises, kuid arvevabrikuga ta seotud pole.

"Mulle on Jaanson kinnitanud, et ta pole rohkem osalenud mingites "uutes" tegudes, ei tema ega ka tema firmade suhtes ei käi enam mingit kriminaaluurimist. Seega pole tal mingit seost Martinsoni muudes võimalikes tegudes," lausus Meidra.

Tuletõkkeid paigaldav Visorek kuulub ametlikult Jüri Ollinole. 2007. aasta majandusaasta aruande järgi oli müügitulu 84,4 mln kr, kasum 1,2 mln kr.

Firma tunnuslause on "kristallselgelt udupeen" ja kodulehe andmetel on firma teinud töid Pärnu haiglale, Eesti Energiale, Uuemõisa kutsehariduskeskusele, aga ka kaitseministeeriumi all olevale Ämari lennujuhtimiskeskusele. Paraku on selle firma nimi aga pea tundmatu.

"Mina sellist firmat küll ei tea," lausus Pärnu haigla haldusteenistuse juhataja Riho Tipp.

Uuemõisa õppekeskuse ehitanud Koger & Partnerid projektijuht Dzintar Klavan ütles, et firma tegi ehituse juures tuletõkke paigaldustöid. "Oli tõenäoliselt allhankija allhankija," ütles Klavan.

Kaitseministeeriumist öeldi, et Visorek tegi Ämari lennubaasis töid 3-4 aastat tagasi, praegu pole firmaga enam töösuhteid. "Meie hoonetes küll Visorek mingeid töid ei tee. Tõenäoliselt on Visoreki kodulehel eksitav informatsioon," öeldi Eesti Energiast.

Hetkel kuum