Maksude optimeerimise ?kuu

Tõnis Oja 16. detsember 2008, 00:00

Eestis on finantsnõustajate suurim vaenlane meie lihtne ja ühetaoline maksusüsteem. Tänu proportsionaalsele tulumaksule ning erisuste puudumisele füüsiliste isikute maksustamisel, ei ole midagi erilist nõustada, mistõttu pole nõustajatel ka selle pealt suurt midagi teenida.

Eelöeldu on muidugi mõningane liialdus, aga suurel määral adekvaatne võrreldes enamiku teiste riikidega. Aga nii lihtne meie maksusüsteem ka ei ole, et maksude optimeerimiseks midagi ära teha ei saa ning detsember on parim kuu investeerimistegevusega seotud maksude optimeerimiseks.

Võimalusi, kuidas investor maksusid vähendada saab, on põhimõtteliselt kaks. Üks võimalus on soetada kolmanda samba investeerimisfond või muu kolmanda samba toode.

Kui investeerida aastas kuni 15 protsenti oma maksustavast tulust kolmandasse pensionisambasse, saab järgmisel aastal 21 protsenti tulumaksu tagasi.

Näiteks 10 000 krooni investeerimisel saab järgmise aasta esimesel poolaastal 2100 krooni tagasi, mida omakorda on võimalik investeerida kas aktsiatesse, fondidesse, aga miks ka mitte uuesti kolmandasse sambasse.

Muidugi, kolmanda samba fondide tootlused on viimastel aastatel olnud pehmelt öeldes nigelavõitu - fondiosakute 12 kuu tootlused jäävad vahemikku miinus 21 (Sampo Pensionifond) kuni miinus 52 protsenti (Hansa Pensionifond V3), mistõttu tasuks enne seitse korda mõelda, kui nendesse investeerida.

Kolme aasta tootlused jäävad vahemikku miinus 0,7 kuni miinus 12,7 protsenti aastas, mistõttu ei saa kehvi tootlusi selgitada "volatiivsustega finantsturgudel", vaid suur osa sellest langeb ka fondijuhtide kogenematusele või saamatusele.

Aga ikkagi, tulumaksutagastus on argument ja võib- olla hakkavad aktsiaturud järgmisel aastal ka tasapisi tõusma (või vähemalt langus aeglustuma), mistõttu võib ka kolmanda samba fondid midagi teenima panna.

Kohe lõppev aasta on olnud valdavale osale investoritest ilmselt kohutav, et mitte öelda katastroofiline. Samas ei ole halba ilma heata ning maksustamise seisukohalt võiks olla ehk üsna mõistlik mõni kahjumis olev positsioon likvideerida. Seda eriti juhul, kui aasta jooksul on müüdud kasumis olevaid väärtpabereid.

Audiitor- ja konsultatsioonifirma Ernst & Young Baltic maksuosakonna juhataja Ranno Tingas hoiatas, et juhul kui võõrandamisele järgneval päeval ostetakse väärtpaberid tagasi, võib kerkida küsimus tehingu eesmärgis. Vastasel korral võib lugeda tehingut kunstlikuks või maksude kõrvalehoidmise eesmärgil tehtuks.

Aga isegi juhul, kui varem pole tehinguid sooritatud, tasuks portfell kriitilise pilguga üle vaadata. 2008. aasta on finantsturgude seisukohalt erakorraline aasta. USA Föderaalreservi juht Alan Greenspan nimetas finantsturgudel toimunud sündmusi kord sajandis toimuvateks.

Mulle tundub, et seetõttu on ka kätte saabunud sobivaim aeg mitte ainult investeerimisportfelli, aga ka investeerimisstrateegia üle vaatamiseks.

Kas ikka tasub investeerida fondidesse, eriti siin hallatavatesse, mis kõik investeerivad ise peamiselt endise idabloki regioonidesse ning ei suuda halbadel aegadel teie vara kaotuste eest kaitsta?

Võib-olla tasuks hoopis katsetada otseinvesteeringutega mõne korraliku ettevõtte aktsiatesse? Kui nii, siis võiks ju müüa vähemalt osa mõnest kahjumit tootvast Ida- ja Kesk-Euroopa fondi osakutest ning osta selle asemel aktsiaid?

Või ka vastupidi. Müüa selgelt kehva ettevõtte aktsiad ning osta selle asemel suurema potentsiaaliga või suurendada kasumliku positsiooniga väärtpaberit. Võimalusi on mitmeid ning igaüks saab valida enda jaoks sobiva.

Väärtpaberikahju saab edasi kanda tulevikku ning järgnevatel aastatel saadud väärtpaberituludest maha arvata.

Muidugi on siin üheks küsimärgiks väärtpaberitehingute maksuvabastus, mida võimul olev koalitsioon on füüsilistele isikutele lubanud. Siis on muidugi oht, et kahjumiga pole suurt midagi teha.

Aga investeerimine on niikuinii riskidega seotud tegevus ning ka seadus võib ka seda asjaolu arvestada.

Seega tasub aasta järelejäänud päevade jooksul kindlasti investeerimisportfell ka maksukoormuse seisukohalt üle vaadata. Detsember on ju maksude optimeerimise kuu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:52

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing