Venemaa üritab rublale põhja alla saada

Sirje Rank 26. jaanuar 2009, 00:00

Augustist alates on keskpank rubla kaitseks kulutanud 200 miljardit dollarit, et vältida paanikat rahva hulgas, kel on veel hästi meeles 70protsendine rubla kursi langus 1998. aasta kriisis, kirjutas Reuters.

Keskpank teatas reedel, et lõpetab rubla kauplemiskoridori järkjärgulise avardamise, seades koridori piirideks 26 ja 41 rubla eurodest ja dollaritest koosneva valuutakorvi suhtes. Lähikuudel ei plaani pank seda koridori muuta.

Rubla langust pidurdades on Venemaa keskpank kulutanud 34 protsenti oma valuutareservidest, mis augustis ulatusid 598,1 miljardi dollarini. Reservid, mis on Hiina ja Jaapani järel maailmas suuruselt kolmandal kohal, on kahanenud 396,2 miljardile dollarile.

Kuid rubla näitab juba ka ise stabiliseerumise märke, mis tähendab, et langus võib hakata läbi saama. Keskpanga juht Sergei Ignatjev ütles, et pank jätkab rubla kursi toetamist interventsioonidega.

Rubla kurss stabiliseerus ajal, mil Venemaa firmad vajasid suuri summasid maksude tasumiseks. Nii on osa analüütikuid skeptilised, kas optimism rubla suhtes kestma jääb.

Eelmisel nädalal käskis Venemaa peaminister Vladimir Putin ümber teha riigieelarve ja võtta aluseks uus nafta hind 41 dollarit barrel. Eelarve koostati eeldusega, et Uurali nafta hind jääb tasemele 95 dollarit barrel.

Impordi kahanemine hoiab kaubanduskonto plussis, mis toetab rubla. Kuid ka 41 dollarile prognoositud nafta hind võib olla liiga optimistlik. Nafta hinna languse jätkumine võib sundida panka rubla kauplemiskoridori piire muutma.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:54
    Otsi:

    Ava täpsem otsing