Barokkmuusikafestival saab kahekümneseks

Mari Hiiemäe 30. jaanuar 2009, 00:00

Barokkmuusikafestivali on ilma vahepausideta korraldatud juba aastast 1988. Festivali kunstilise juhi Andres Mustoneni sõnul on festival järjest arenenud ning praeguseks on ürituse mastaabid kasvanud enneolematult suureks.

"Festival sisaldab mitmekesiseid žanre ja kontserdi vorme. On oratoriaalseid kontserte, soolosid, kammerkontserte, pidupäevamuusikat ja galaõhtuid," rääkis Mustonen.

Oluline koht festivaliprogrammis on Johann Sebastian Bachi loomingul. "Barokk on praeguse Lääne-Euroopa kultuuri ajaloo keskne koht. See kõik aga omakorda keerleb ümber Johann Sebastian Bachi,

kes on oma muusikasse võtnud kokku kõik eelneva ja näidanud meile ära ka teed tulevikku," lisas Mustonen.

Tervenisti on Bachi loomingule pühendatud Barokkmuusikafestivali avakontsert, samuti kuuleb festivali vältel Bachi kirjutatud soolomuusikat.

Lisaks Bachile leiavad huvilised kontserdikavadest veel ka Vivaldi, Boccherini, Mozarti jt suurmeeste kompositsioone. Samuti on esindatud näiteks Arvo Pärdi palad.

Oma koht festivaliprogrammis on eri riikide ja piirkondade varajast muusikat tutvustavatel kontsertidel. Tänavusel festivalil esitleb 16. sajandi Hispaania muusikatraditsioone ajalooliste näppepillide spetsialist José Miguel Moreno, kes soleerib meisterlikult erinevatel omaaegsetel originaalinstrumentidel.

Huvitava põike üheksanda ning viieteistkümnenda aastasaja vahel loodud muusikasse pakub Belgia vokaalsekstett Huelgas Ensemble, mille dirigendiks ning loojaks on rahvusvaheliselt tunnustatud vanamuusikaekspert Paul Van Nevel.

Oma parimate ettevalmistatud kavadega köidavad kuulajaid Eesti kutseliste muusikute kollektiivid nagu Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Tallinna Kammerorkester, Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Eesti Rahvusmeeskoor.

Loomulikult on kaalukate esinejate rivis ka ansambel Hortus Musicus, mis pole kontserti andmata jätnud ühelgi senitoimunud Barokkmuusikafestivalil. Väliskülalisi sõidab kohale Belgiast, Šveitsist, Saksamaalt, Hispaaniast ja mujaltki.

Mustoneni sõnul on Barokkmuusikafestivali sihtgrupiks muusikat ning kunsti austavad inimesed, kelle jaoks on tähtsad vaimsed ja kultuurilised väärtused.

Erilist muusikaalast ettevalmistust ta publikult ei nõua. "Festival peaks väga paljus rahuldama ka inimesi, kes tulevad lihtsalt erinevaid meeleolusid saama," arvas Mustonen.

Ühed võimsamad kontserdielamused saab tõenäoliselt traditsioonilistest ava- ja lõppkontsertidest, mille ettekandmisel liidab oma oskused hulk professionaalseid muusikuid. Avakontserdil osalevad Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Eesti Rahvusmeeskoor ning tütarlastekoor "Ellerhein".

Barokkmuusikafestivali lõppkontserdil moodustavad esinejate tuumiku Tallinna Kammerkoor koos Eesti Filharmoonia kammerkooriga. Üheskoos kantakse ette pidulik gala Vivaldi muusikast. Vokaalsolistidena säravad festivali lõppkontserdil andekad muusikud Aile Asszonyi, Risto Joost ning Oliver Kuusik.

Veebruari esimese nädala lõpuni vältava Barokkmuusikafestivali raames toimub tänavu kokku 12 kontserti, mis jõuavad nelja Eesti linna: Tallinna, Tartusse, Jõhvi ja Pärnusse.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:59
    Otsi:

    Ava täpsem otsing