Jaak Lippmaa kahtlustab Elioni seaduserikkumises

Katre Pilvinski 18. veebruar 2009, 00:00

Kui seni vahetasid kõik Eesti operaatorfirmad internetiliiklust Elioni hallatava sõlmpunkti Tallinn Internet Exchange (TIX) kaudu, siis nüüd soovib Elion siduda oma seadmed otse partneri seadmetega.

"Elioni sellise tegevuse eesmärk saab olla üksnes kõigi interneti vahendusel teenuseid osutavate või neid tarbivate klientide üleminek teiste teenusepakkujate võrkudest Elioni võrku," ütles Jaak Lippmaa. See moonutab konkurentsi ja takistab olulisel määral ettevõtluse arengut, lisas ta.

Lippmaa sõnul läbib tekkinud olukorras riigiasutuste ja kriitilist infrastruktuuri valdavate ettevõtete internetiliiklus välisriike. "Selline olukord kujutab endast olulist julgeolekuriski," märkis ta.

Kagu-Eestis internetipüsiühendust pakkuva ASi Kernel omaniku Priit Truusalu sõnul ei oska keegi Elioni käitumist põhjendada. "Ma pole suutnud välja mõelda isegi kiuslikku eesmärki," ütles ta.

"Elion esitas tõesti ka teatavad tingimused, et ettevõte, mis vastab neile tingimustele, saaks nendega liiklust vahetada tasuta. Ainult et Eestis ei vasta keegi neile tingimustele," tõdes Truusalu.

Elisa suhtekorraldusjuhi Marika Raiski sõnul võimaldab tingimuste muutmine Elionil hakata teistelt internetiteenuse pakkujatelt küsima nende ühenduse kasutamise eest märkimisväärselt suuremat raha. Elisa kliendid suhtlevad Elioni klientidega nüüd Soome Elisa välisühenduse kaudu, lisas ta.

Elion pole kohustatud teiste osapooltega liiklust vahetama, seega pole ettevõte internetiliikluse lõpetamisega rikkunud TIXi kavatsuste protokolli põhimõtteid, selgitas Elioni avalike suhete juht Lilian Viirma.

Elioni eesmärgina nimetas ta soovi muuta võrk efektiivsemaks ning ühendada Eesti-sisene ja rahvusvaheline IP-võrk, lisas ta.

Konkurentsiameti konkurentsiteenistuse juhataja Kristel Rõõmusaar ütles, et on palunud Elionilt vastuväiteid ning need peaksid saabuma 9. märtsiks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:57

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing