Varifirmade tõttu jäi riik 170 miljonist ilma

Katre Pilvinski 20. veebruar 2009, 00:00

Viimase kahe aastaga on maksuhalduril tekkinud kahtlus varifirmade kasutamise kohta 1324 äriühingu osas, ütles maksu- ja tolliameti kontrolliosakonna juhataja asetäitja Monika Jõesaar. "2008. aastal on kontrolli käigus fiktiivsete arvete kasutajatele makse juurde määratud üle 125 miljoni krooni," märkis ta.

Jõesaar rääkis maksupettuste skeemist, et varifirmade nime all väljastatakse fiktiivseid arveid, tegelik kaup või teenus ostetakse "mustalt" müüvalt äriühingult, kelle soov on käivet ja maksukohustust varjata. "Selliseid pettuseid tuvastada on raske, kuid võimalik. 90% fiktiivsete arvete kasutajate kontrollidest lõppeb maksude korrigeerimisega," tõdes ta.

Soome maksuamet avastas eelmisel aastal kümneid Eesti ettevõtteid, mida Soome ehitusettevõtted on kasutanud varifirmadena. "Mullu põrkasime auditeerimise käigus 70 Eesti ettevõtte otsa, mida Soome ehitusettevõtted on kasutanud varifirmadena maksude vältimiseks," rääkis Soome maksuameti juhtivinspektor Pertti Häkkinen.

Tema sõnul on raske öelda, kui suur on seetõttu riigi saamata jäänud tulu, kuid sügiseks jõuab vastava statistika koostamine lõpule. "Kõik suuremad ehitusettevõtted on sõlminud Eesti ettevõtetega alltöövõtulepinguid," märkis juhtivinspektor.

Häkkinen ütles, et levinud praktika järgi rajavad ärikeelu saanud Soome ettevõtted firma uuesti Eestis, kuid Eestis ei toimu tavaliselt aktiivset äritegevust. "Enamikel varifirmade kasutamise juhtudel karistatakse ettevõtteid kuni 50% maksutõusuga," ütles ta.

Soome majandusleht Kauppalehti kirjutas eile, et väikesed ehitusfirmad oma luubi alla võtnud Soome maksuamet peab Eesti varifirmade kasutamist põhjanaabrite juures tavaliseks.

Soome ehitusfirmasid koondav Rakennusteollisuus RT ei ole Kauppalehti andmeil maksuameti tulemustest üllatunud. Organisatsiooni juhi Tarmo Pipatti sõnul valmistab varimajandus muret suurfirmadele. Ta täpsustas, et pettused toimuvad just väikestes ehitusfirmades, kes liitu ei kuulu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:57
    Otsi:

    Ava täpsem otsing