Ida-Euroopale on vaja päästeplaani

Sirje Rank 23. veebruar 2009, 00:00

Ühisraha euro langes läinud nädalal dollari suhtes kolme kuu madalaimale tasemele, kuna kardetakse, et euroala riikidel tuleb Ida-Euroopale appi minna ning et regiooni majanduslangus Euroopa arenevate turgude hädadest veelgi süveneb ja pikeneb.

Euroopa aktsiaturgudel oli kahe kuu suurim langus, pankadest tagurdasid Swedbank ja SEB nädalaga vastavalt 14% ja 27% ning Itaalia UniCredit, millele kuulub Poola Bank Pekao ning mis tegutseb ka Ukrainas, Kasahstanis ja Venemaal, kukkus nädalaga 32%.

Ida-Euroopaga seotud riskid olid tähelepanu keskmes kogu läinud nädala. Tormi lõõtsus üles reitinguagentuur Moody's, mis hoiatas, et võib alandada Ida-Euroopas pöörast laenupidu rahastanud Lääne-Euroopa pankade reitinguid.

Piirkonda on laenatud 1,45 triljonit eurot. Nüüd kardetakse, et idaeurooplased ei tule oma valuutalaenudega toime.

Risk on kasvanud koos kohalike valuutade järsu nõrgenemise ja majanduskriisi süvenemisega. Poola zlott kukkus läinud nädalal euro suhtes viie aasta madalaimale tasemele ning Tšehhi kroon madalaimale tasemele 2005. aasta oktoobrist. Poola peaminister Donald Tusk sai languse pidama hoiatusega, et võib zloti toetuseks tugioste teha. Poolas ja Tšehhis on firmade ja eraisikute valuutalaenude maht Nomura panga andmeil ligi 100% SKPst.

Üha enam räägitakse, et kogu Ida- Euroopa jaoks on vaja rahvusvahelist päästeplaani.

Häälekamaid eestkostjaid on Austria, mille pangad on Ida-Euroopasse suurimad laenajad. Austria soovitab abi anda ka Ukrainale, mille IMF jättis äsja ilma abilaenu uuest osast, kuna nägelevad poliitikud pole täitnud laenu tingimusi. Riigi majandus on vabalanguses - jaanuaris kukkus tööstustoodang 26,6%, grivna on 6 kuuga odavnenud 46%.

Läinud nädalal Ida-Euroopa kohta sünge majandusprognoosi avaldanud Maailmapanga juht Robert Zoellick ütles ajalehele Financial Times, et pank püüab IMFi ja teiste rahvusvaheliste institutsioonidega Kesk- ja Ida-Euroopat aidata, kuid ootaks ka ELilt enamat.

"Vaja on toetust Euroopa liikmesriikidelt," ütles ta. "Euroopa ühendamisest 1989. aastal on 20 aastat möödas - uus lõhenemine oleks tõeline tragöödia," ütles ta.

Euroopas ei ole aga üksmeelt. ELi rahandusvoliniku Joaquin Almunia sõnul ei saa EL kogu Ida-Euroopale appi minna. Mõeldav oleks abi ehk nende riikide osas, mis on ELi liikmed.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing