Valitsus vabastab arved paberist

Jaana Pikalev 25. veebruar 2009, 00:00

E-arvelduse teemat on rõhutatud vabariigi valitsuse 2007.-2011. aasta tegevusprogrammis. Seal on eraldi punktina välja toodud, et valitsus muudab avalikus sektoris arvlemise 2010. aastaks paberivabaks ehk e-arvetel põhinevaks.

Tegevusprogrammist võib välja lugeda, et hiljemalt aastast 2010 saavad riigile teenust osutavad äriühingud riigile esitada vaid e-arveid ning riik omakorda kohustub samaks ajaks looma e-arvlemiseks sobiva internetikeskkonna. Samuti on võetud eesmärgiks, et riigihanke pakkumisi saab esitada ainult elektrooniliselt. Sealhulgas muudetakse avaliku sektori sisene asjaajamine paberivabaks aastaks 2011. Seega on eesmärgiks, et 2013. aastal oleks kõik avaliku sektori asutused, nii ministeeriumid, kohalikud omavalitsused kui ka näiteks inspektsioonid, üle läinud täielikule paberivabale asjaajamisele.

Praegu on riigiga arveldamisel e-arvete osakaal vaid 20 protsenti ja iga hanke puhul tuleb vähemalt osa dokumente esitada ka paberil. Aastaks 2013 peavad kõik riigiga vahetatavad arved olema elektroonilised ning vähemalt veerand hangetest peaks toimuma e-keskkonnas.

E-arvlemise elluviimise peatäitja on majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM), kus on loodud ekspertide töörühm. See peab tegelema e-arveldusega seotud tehniliste, õiguslike ning organisatsiooniliste küsimuste lahendamisega, e-arveldusele ülemineku koordineerimisega. MKMi avalike suhete osakonna nõunik Kunnar Kukk vahendab, et töörühm töötab välja ettepanekud e-arvelduse internetipõhise tehnoloogilise keskkonna loomiseks ja arendamiseks ning esitab esimesed ettepanekud valitsusele juba veebruari lõpus. Kukk lisas, et eeskujuna vaadeldakse Taani riigi kogemusi e-arvelduses, samuti uuritakse ka teiste riikide ning arvukate foorumite kogemusi.

Töörühm kogunes jaanuari lõpus. Töögrupi esimees Margus Püüa riigi infosüsteemide osakonnast ütles kohtumise eel, et alltöörühmad kogunevad tutvustamaks oma tulemusi. Alltöörühmade teemad on järgmised: e-arvelduse standardimine, e-arveldusele ülemineku finantsanalüüs, arvete liiklus e-arvete teenuse pakkujate ehk operaatorite vahel, arve elutsükkel, e-arvelduse infrastruktuur, seadusandlus, e-arved avalikus sektoris, loetles ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:54

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing