Autokoolid kinnitavad - autojuhiks õppijate arv on vähenenud

Viktoria Lummo 03. märts 2009, 00:00

"Arvestades majanduses tekkinud olukorda tullakse autokooli õppima vaid vajadusel - need õpilased kes läksid massiga kaasa, on kadunud," arvas Järva Autokooli liiklusõpetaja Kulno Klein.

Kleini sõnul on võrreldes eelmise aastaga praegune olukord autokoolides kardinaalselt muutunud. "Praegu ei ole järjekordi ja on võimalik kohe alustada õppimist ükskõik, millist kategooriat soovitakse," teadis Klein võrrelda eelnevate aastatega. "Autokoolituses nagu muudes majandusüksustes toimub praegu korrastus," mainis liiklusõpetaja ja selgitas, et viimastel aastatel on autokoolitust ja sellega seonduvat pidevalt reformitud, mille tagajärjel on kadunud Eestis liiklusõpetajad ning iga kodanik, kes soovib, võib luua oma autokooli.

MG Autokooli juht Tatjana Varakuta ütles, et kuigi selle aasta veebruarikuu kursustele registreerinud inimeste arv oli võrdväärne eelmise aasta sama ajaga, siis märtsikuu autokooli kursustele registreerinud inimeste arv on oluliselt väiksem.

"Tavaliselt on meil aasta kõige paremad kuud märts, aprill ning oktoober ja november," selgitas Varakuta. Tema sõnul ei kavatse autokool veel kursuste hindasid alla lasta. "Kuigi paljud on juba seda teinud," lisas Varakuta. "Vaatame, kuidas märtsis aprilli kursusteks registreeritakse ja siis otsustame," vastas Varakuta küsimusele, kas lähiajal kavatsetakse ka kursuste hindasid langetada.

Autokooli ABC Koolitus juhataja Indrek Palu rääkis, et raskel ajal kardavad inimesed kulutusi teha ning seetõttu on liikluskoolis alates sügisest õpilaste arv oluliselt vähenenud.

"Eks iive on ka üheks põhjuseks," märkis Palu ja selgitas, et üle riigi väheneb pidevalt ka keskkooli õpilaste arv. "Need on omavahel seoses," rääkis Palu. Tema sõnul on oluliseks põhjuseks ka inimeste raske majanduslik olukord. "Me lasime hinnad allapoole ja enam allapoole lasta ei anna," märkis Palu. Tema meelest on aga õpilase seisukohalt praegune aeg õppimiseks väga hea. "Need, kes saavad endale lubade saamist lubada, neil on väga hea võimalus õppida," mainis Palu. Tema meelest on praegu liiklusõpetajatel palju rohkem aega ja võimalust õpilasega tegeleda. Palu hinnangul kukuvad paljud nõrgemad autokoolid praeguses majandusolukorras ära.

Saaremaa liikluskooli Taavo Tenno Autokool OÜ omanik Taavo Tenno rääkis, et õpilaste vähenemist on tunda alates selle aasta jaanuarist. "Järjekorrad kadusid ära alates sellest aastast, eelmisel aastal olid koolitustele veel pikad järjekorrad ," rääkis Tenno. "Õpilaste arvu vähenemist on põhjustanud iive ning ka see surutis," leidis Tenno ja selgitas, et Saaremaa kohalikku teenuse turgu ning autokooli õpilaste vähenemist on mõjutanud ka uue autokooli lisandumine. "Teenuse hind on jäänud samaks, langetada ei plaani," arvas Tenno ja lisas, et kui õpilaste arvu vähenemine jätkub, siis peab autokool ka teenuse hinnad üle vaatama. Tema sõnul ei ole praegu seda veel tehtud.

Tartu Selge Autokooli juhataja Madis Ütt leidis, et õpilaste arvu vähenemise tendents hakkas pihta juba kaks aastat tagasi. "Lähima kolme aasta jooksul langeb see veelgi," märkis ta ja tõi selle protsessi põhjuseks väikest sündivust 90ndate alguses. Tema hinnangul on õpilaste arvu vähenemise võimendavaks põhjuseks ka praegune majanduskriis. "Paljud noored on lubade saamise edasi lükanud," arvas Ütt.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:58
    Otsi:

    Ava täpsem otsing