Energiasüst Sõõrumaale

Hannes Sarv 12. märts 2009, 00:00

Detsembris käivitatud ja Eesti Energia kontserni kuuluva Iru Elektrijaamaga konkureeriva Väo Elektrijaama ainuomanikuks sai nädala eest Prantsusmaa energiakontserni Dalkia kuuluv AS Tallinna Küte. Varem kuulus prantslastele veerand Väo jaamast. Ülejäänud osa kontrollis Sõõrumaa oma firmade kaudu.

Tehingu osapooltelt ei õnnestunud eile kommentaari saada. Sõõrumaa viibis päev otsa väldanud ASi U.S. Invest nõukogu koosolekul ega saanud mahti ka e-kirjale vastata. Samuti ei õnnestunud ühendust saada Tallinna Kütte juhtidega, kes eile välismaal viibisid. Küll aga on Tallinna Kütte regionaaljuht Kristjan Rahu huvi Väo Elektrijaama enamusosaluse vastu tunnistanud juba 2007. aasta aprillis. "Ja me ei varjagi, et soovime Väo jaamas edaspidi enamusosaluse omandada. Eks igaüks tahab olla iseenda peremees," ütles ta toona Äripäevale.

Elektrijaama rajamisel kaasa löönud Sõõrumaa äi Priit Maran tehingut kommenteerima ei soostunud. "Ei tea veel," vastas ta.

Napisõnaliseks jäi ka elektrijaama omanikfirma OÜ Digismart juhatuse liige Andres Taukar. "Seda ma ei tahaks kommenteerida. Minu asi on ikka elektrit toota ja müüa. Osadega tehinguid võiks kommenteerida ikka osapooled," märkis ta. Digismart hakkas Väo Elektrijaama ehitustöödega jõulisemalt tegelema 2007. aastal. Suuromanikud ja emaettevõte oli Digismartile 2007. aasta lõpuks laenu andnud 31 miljonit krooni ning Swedbank oli appi tulnud 258 miljoni kroonise investeerimislaenuga.

Arvestades, et elektrijaama kaudseks maksumuseks pidas U.S. Invest poolteist miljardit krooni, rahastas tõenäoliselt Swedbank eelmisel aastal projekti veel ca miljardi krooniga. Pangaga sõlmiti väga pikaajaline laenuleping lõpptähtajaga 2024. aasta august ja laenu tagatiseks oli panditud 2 miljardi krooni eest varasid. Tõenäoliselt saab värske omanik koos varaga kaasa ka laenu.

U.S. Invest on valdusfirma, kuhu Sõõrumaa on koondanud oma ärid, kokku 18 sidus- ja tütarfirmat. Need on ta enda sõnul jaotatud ära sektorite vahel, mis on majandustsüklilisuse suhtes erineva tundlikkusega: teenindusäri, kinnisvara ja energeetika.

U.S. Investi laenukoormus tegi 2007. aastal läbi kolmekordse hüppe ja tõusis 2,13 miljardile kroonile. Ligi kaks kolmandiku laenudest (1,36 miljardit krooni) pidi Sõõrumaa eelmisel aastal kas pikendama või tagasi maksma.

Finantsvõimendus oli grupil 2007. aasta lõpus väga suur - iga krooni kohta kolm laenukrooni. Seetõttu võib oletada, et osaluse müük elektrijaamas oli Sõõrumaa jaoks pigem sundkäik ja seotud hinnalangusega kinnisvaraturul ning võlakohustuste täitmisega. Kinnisvara hakkas U.S. Invest 2007. aastal hindama soetusmaksumuse asemel õiglase väärtuse printsiibi kohaselt, mistõttu sai ta perioodil 2006-2007 tekitada tänu ümberhindluse nn 300 miljoni krooni erakorralist kasumit.

2007. aasta lõpus oli kinnisvarainvesteeringute ja arendusprojektide väärtuseks bilansis märgitud 1,81 miljardit krooni.

2007. aasta kaks suurimat investeeringut (kokku 442 miljonit krooni) tehti Lätis, kui Pils Investment SIA kaudu soetati kaks ettevõtet, saades sellega kaasa kaks Riia kesklinnas asuvat kinnistut. Samuti investeeriti Venemaal ja Eestis. Sõõrumaal oli ühine kinnisvaraarendus eelmisel nädalal oma vara suures mahus allahinnanud Arco Varaga.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:59

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing