Nostalgilised kommid tulevad taas turule

Anne Oja 16. märts 2009, 00:00

Lehmakommi hakatakse tootma Saaremaal Nasva Pagari ruumides, kus Viru Kaubandus lõi käed ruumide ja osa tootmisseadmete rendiks. Esialgseks tootmismahuks on kavandatud 20 tonni kuus. Viru Kaubandus võtab oma palgale ka 15 Nasva Pagari töötajat, ütles Velleste. Kui õnnestub viis töötajat juurde leida ja nad välja koolitada, suureneb tootmismaht juba sel suvel. Lehmakommi liini maksimaalne tootmisvõimsus on 60 tonni kuus.

"Selline plaan on," tunnistas ASi Nasva Pagar juhataja Tiia Rand. Pikemalt ei soostunud Rand reedel rääkima, vabandades seda nädalase reisiga Norrasse.

"Ootame praegu Lätist pakendeid, need on tulemas," rääkis Velleste asjade seisust. Lehmakese põhitoorme ehk kondenspiima ostab Viru Kaubandus Eestist. Neljast hankijast on kolm kodumaist, üks aga Lätist.

Maius jõuab müüki juba aprilli lõpus või mai algul. "Alustame müüki kahes suures kaubandusketis. Praegu ei saa me kahjuks kõiki kette komme täis panna," sõnas Velleste.

Lehmakommi tootmisliini käikupanekuks kulub ligikaudu 3,5 miljonit krooni ja laenu selleks ei võetud. "Laenukohustust peal pole. Meie eelis on see, et ostame tooraine kohe välja, seetõttu saame toota odavalt," märkis projektijuht.

"Me ei karda konkurentide pärast üldse, me ei sega üksteist," ütles Velleste Nõos ASi Cautes valmistatavate lehmakommide kohta. "Tagasiside kaupmeestelt on, et inimesed küsivad siiamaani ikka Lehmakest. Tegemist on liialt omapärase kommiga, et inimesed seda unustaksid."

Velleste sõnul on Eestis vaid kaks inimest, kes traditsioonilist lehmakommi tööstuslikult valmistada oskavad. Velleste ise töötas kunagi Rakveres lehmakomme valmistanud Viru Leivas ning on enda kinnitusel üks neist kahest väärtuslike oskustega mehest.

"Omandasime Lehmakese kaubamärgi," vastas Velleste. Viru Kaubanduse õigused Lehmakese kaubamärgile kehtivad Velleste sõnul aastani 2017.

Aastaid lehmakomme valmistanud ASi Cautes juht Kalju Kruus rääkis, et Eesti magusaturg on maiusega üle ujutatud, kuid keegi ei keela uuel tulijal vana retsepti katsetada.

Kruus ütles, et ei oska öelda, kui tõsine konkurent Viru Kaubandus OÜ neile on. "Komme tuleb Ukrainast, Venemaalt, Lätist, Poolast ja Saksamaalt. Kõik, kes lehmakomme tootsid, on pankrotti läinud," selgitas ettevõtja.

Cautese komme müüakse ka suurtes kaubanduskettides, näiteks Prismades. Säästumarketid müüvad ka Läti päritolu lehmakomme.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:59
Otsi:

Ava täpsem otsing