Unistuste ralli ei jää püsima

Silvia Viidik 24. märts 2009, 00:00

Märtsi alguses, mil S&P 500 aktsiaindeks saavutas enam kui kümnendi madalaima taseme, vandusid aktsiainvestorid ilmselt oma rahapaigutused põrgupõhja.

Järgmised nädalad tõid aktsiaportfellidesse kauaoodatud päikese. Uskumatuna näiv viimase aja kohta väga pikk ralli USAs asendub ilmselt siiski taas vajumisega, kui uskuda võlakirju.

Kui finantsettevõtete indeksi aktsiad on madalpunktist kerkinud üle 50 protsendi, on ka nende samade ettevõtete võlakirjade ja riigi võlakirjade tootlused saavutanud ajalooliselt suure vahe. Tootluste erinevus on Merrill Lynchi andmetel 8,55 protsenti, mis on 13 aasta üks ägedamaid saavutusi.

Investorite sisemine võitlus otsustamaks, kas nüüd on tegu püsiva tõusu või lihtsalt väikese flirdiga, on kiskunud ilmselgelt päris tõsiseks.

"Aktsiad on spekulatiivse isu baromeetrid. Võlakirjaturg keskendub enam bilansile, kus ettevõtteid ähvardavad koletised just elavadki," sõnas Florham Parki strateeg Kevin Caron Bloombergile.

Kuna võlakirjatootlused on läinud väga kõrgeks, võib arvata, et kollid peavad ettevõtete fundamentaalnäitajates võimast pidu, mis ilmselt varsti ka aktsiates tunda annab.

Caron ennustab sellele tuginedes, et S&P 500 aktsiaindeks tõmbub kolme kuu jooksul tagasi ning võib kukkuda lausa 35% 500-le punktile. Seetõttu soovitab ta keskmise riskitaluvusega investoritel hoida 25% portfellist aktsiates ning ülejäänu rahas ja võlakirjades.

Konservatiivne joon ei tule varanduse säilitamisel kunagi kahjuks, aga sellest rallist kõrvale jääda oleks ka kurb - seega kuni närv kannatab, võib tõusuga kaasa minna, kuigi teenida saab ka võlakirjadelt.

Tallinn. Päev tõi meie kodubörsile käivet 5,1 miljonit krooni, millest suurima osa, 1,3 miljonit, napsas Eesti Telekom. Telekomi aktsiahind langes sulgemisajaks 1,54%, kuigi ülejäänud päeva oli mõnevõrra suuremates miinustes. Telekomi aktsionäride vaikseid lootusevõrseid toidab kahtlemata uudis Leedu Telekomi dividendiotsusest, mis praegust aktsiahinda arvestades tõstaks dividendimäära lausa 20 protsendile.

Ka Tallink Grupp sai miljonilise käibe, sest viimase registreeritud tehinguga vahetas omanikku ca 160 000 aktsiat.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:00

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing