Kasumlikkus nakkab kiirelt

Silvia Viidik 25. märts 2009, 00:00

Suuremad pangad üle maailma on viimasel paaril nädalal hoolega maailmale kinnitanud, et selle aasta algus oli neile tugev ja kasumlik ning on hea lootus lõpetada kasumiga terve praegune aasta.

Asjaolu, et alles neljandas kvartalis teatasid nad valdavalt mitmemiljardilistest kahjumitest, ei paista kedagi väga häirivat.

Kõigepealt avaldasid üllatuslikult head uudised USA suurim pank Citigroup, kelle teade lekkis (tahtlikult või tahtmatult) ettevõttesisesest memost investoriteni laia maailma igasse nurka, JPMorgan Chase ja Bank of America.

Aktsiad läksid nagu soojad saiad. Kõik olid eufoorias ja nagu toidupoeski, läksid lisaks eesmärgipärasele ostule korvi ka muud teele jäänud õnnelikud. Turg tuiskas galopiga minema ja jõudis selle nädala alguseks ühele järsemale tõusule pikkade aastate jooksul.

Eile lisandusid tugevat aasta algust kuulutavate pankade nimekirja ka Saksamaa suurim Deutsche Bank ja Šveitsi Credit Suisse.

Uskumatu või mitte, aga vaatamata suurtele kahjumitele eelmises kvartalis ongi täiesti võimalik, et see kvartal tuleb hoopis kasumlikum. Kui vaid ettepanek, mis lubaks pankadel loobuda varade ümberhindamisest turuhinnast lähtuvalt, läbi läheks.

USA raamatupidamisstandardite peamine otsustaja FASB leiab, et otsus tuleks vastu võtta kriisiolukorras veel enam süvenevate probleemide vältimiseks. Praeguseks on pangad varasid turuhindadesse ümber arvestades pidanud varasid maha kandma tervelt 1,2 triljoni dollari eest, sest varade hinnad on turgudel teatavasti korralikult klobida saanud. Kui seda enam tegema ei peaks ning hindamiseks võetakse suhteliselt paindlik "õiglane väärtus", oleks ettevõtetel tõesti üsna ükskõik, kuidas turg nende varasid hindab.

Jah- või ei-otsus langetatakse 2. aprillil ja investorid ilmselt usuvad jah-sõnasse. Mis saab siis, kui tuleb "ei"?

Tallinn. Börs tegi maailma haaranud optimismist innustatuna eile väga ilusa sõidu. Kogukäibeks kujunes 8,3 miljonit krooni, millest 2,6miljonilise enamuse haaras Tallink, kerkides lausa 6,67 protsenti.

Pea miljonikäibe said veel Arco Vara ja Eesti Ehitus. Suurim tõusja, Ekspress Grupp, kerkis lausa 11,54 protsenti, kuigi väga nigela käibega.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:00
    Otsi:

    Ava täpsem otsing