Betoonehitis 2008: lennujaam

Siim Sultson 02. aprill 2009, 00:00

Et tööde kvaliteet oli üsna ühtlaselt hea, võisteldi juba parimatest parima leidmise nimel. Head meelt teeb, et kõrvu büroomajadega annavad tooni ka kultuurirajatis Pärnu raamatukogu ja õppehoone IT Kolledž.

Võrreldes eelmiste kordadega, on betooni kvaliteet üldjoontes ikkagi tõusnud, seda isegi majandussurutisest hoolimata. Aasta betoonehitise konkursid aitavad juba Rooma aegadest väärikal materjalil vabaneda üldsuse silmis nõukogude viisaastaku inetuse kehastaja mainest.

Rõõmustav on, et konkursil läks arvesse ka ehitise arhitektuuriline külg, sest ideaalis peaks nüüdisaegne betoontöö olema vormilt napp ja disainilt elegantne. Ehk kunagi jõutakse betoonidisainilt ka Olev Siinmaa enne sõda kavandatud Pärnu rannahoone, muide kaugemalgi äramärgitud terrassiseene tasemele.

Peapreemia saanud Tallinna lennujaama disainilt küllaltki igava juurdeehituse eelis oli mastaapse betoonivalu laitmatus - seega põhitingimus võidule pääsemiseks oli täidetud. Liiatigi on siin tegemist meie riigi õhuväravaga, seega ehituslikus plaanis läks peapreemia igati õigesse kohta.

Muidu disainilt üsna keskpärase Tabasalu eramu tüüpelementidest arhitektuurse maksimumi väljapigistamine ja betoonitööde kvaliteet loovad efektse üldmulje. Ehkki arhitektuurselt üsna keskpärane - kuid mida enamat nõuda betoonelementidest valmistatud väikemajalt - on hoone üldmulje väga hea. Efektset üldtulemust toidab ka materjali jõuline kohalolek.

Seetõttu on teise koha töö võidutööst enamgi hinnatav.

Kolmandale kohale pääsenud Tallinna Tehnikaülikooli IT-kolledž on iseenesest pesuehtne rõhutatult betoonist ehitis. Komistuskiviks on valutööde nõrk, tihti kõikuv kvaliteet, aga ka eriti trepikoja arhitektuurselt nõukogulikult rohmakas teostus. Samuti sai miinuseks ka muude valutööde kõikuv kvaliteet.

Ehkki Vabadussõja võidusamba betoonsüdamik asjatundjate seletusel ehitustehniliselt midagi uut ei paku, avaldab muljet betoonitööde kvaliteet. Eesti riigile olulise ja kestva rajatise soliidsust ja kestvust on valitud efektselt kehastama just betoon!

Kuulsa ja eduka, Taani noore arhitektuuribüroo BIG üks ninamehi Jacob Lange käis märtsi alguses betoonipäeval enda mastaapse büroo nutikatest lahendustest rääkimas.

Jacob Lange on koos Bjarke Ingelsiga olnud BIGi juhtarhitekte ettevõtte loomisest peale. Viimati ulatati büroole tähtis tänukiri mullu peetud maailma arhitektuuri festivalil, kus nende Orestadis Kopenhaagenis valminud mägikortermaja sai parima elamuprojekti auhinna.

Lange pidas tutvustava ettekande BIGi suuremate tegemiste kohta, mis hõlmas lisaks nimetatud mägimajale ka selle kõrvale varem ehitatud V- ja M-kujulise plaaniga kortermaju, kus Lange ka ise elab. Kolmnurksed terava tipuga rõdud, mis neist majadest eenduvad, on saanud endale nime DiCaprio rõdud, kuna meenutavad oma kuju ja reelinguga Titanicu vööri. Nende rõdude vahel on läinud käima vertikaalne suhtlus, kus ülemine elanik laenab veidi madalamal või eemal rõdu peal grillivale isikule ketšupit jne.

Muide - hooneis on kaheksakümne viie eri plaaniga kortereid, millest enamik on dupleksid ehk ulatuvad läbi kahe korruse, ent on ka triplekse. Korterimoodulid moodustavad maja justkui tetrise põhimõttel: nende erinevad korrused on eri suurusega, nii et mõni on vaates L-kujuline, mõni aga peaaegu T. Trepikodade kõrvale on seatud värvilistest kahhelkividest hoone tellijate popilikud portreed. Maja sai nii hea, et 90% (!) korteritest läks kaubaks esimese päevaga…

Maailma arhitektuuri festivalil kõrge auhinna noppinud mägikortermaja on samade arendajate tellitud ning asub kohe eelmiste majade kõrval. Sellele krundile tuli lahendada nii piirkonda teenindav parkimismaja kui ka suur korterihoone.

Tulemuseks on kalde alla paigutatud ruudukujuline pind, mille all asetseb parkimismaja, peal roheliste sisehoovidega elamuühikud ja külgedel perforeeritud alumiiniumist sein, mil tohutu kujutis Mount Everestist. Rohetavat "mäge" katab sektsioonidena 20 taimeliiki, et igal aastaajal midagi õitseks ning mägi muudaks kogu aeg oma looduslikku välimust.

Fotod: Eesti Betooniühing

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:55
    Otsi:

    Ava täpsem otsing