Euroopa Keskpank kärpis euroala intressi oodatust vähem

Sirje Rank 03. aprill 2009, 00:00

Euroopa Keskpanga juht Jean-Claude Trichet ütles otsust kommenteerides, et põhi pole sellega veel käes. Samas juhtis ta tähelepanu, et euroalal osalevate riikide jaoks pole keskpanga intressid Teise maailmasõja järel veel kunagi nii madalal olnud.

Euro tugevnes keskpanga otsuse peale eile 1,2%, 1,34 dollarile, mis oli tugevaim tase viimase kahe nädala jooksul.

Analüütikud tõlgendasid keskpanga oodatust väiksemat intressikärbet kasvava optimismiga, et järsk langus maailmamajanduses võib olla põhja leidmas.

Samas prognoosis Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsioon (OECD) äsja, et euroala SKP kahaneb tänavu 4,1%. Ka Trichet märkis eile, et nii euroalal kui ka mujal maailmas jääb nõudlus 2009. aastal äärmiselt nõrgaks. Intresside nulli langetamist Trichet aga euroalal kohaseks ei pea.

Inflatsioon võib euroalal tänavu miinusesse minna, möönis Trichet, kinnitades samas, et deflatsiooniohtu ta euroalal ei näe. "Diagnoosi ma ei muuda," ütles ta, manitsedes deflatsioonil ja disinsflatsioonil vahet tegema. Eurostati esialgseil andmeil aeglustus inflatsioon euroalal märtsis vaid 0,6%-le, mis on kaugel Euroopa Keskpanga eesmärgist hoida inflatsioon 2% piiril. Trichet sõnul ei ole hinnalangus täna veel inimeste ootustes juurdunud.

Trichet'lt oodati eile signaali, kas ka Euroopa Keskpank on valmis rakendama n-ö ebatraditsioonilisi abinõusid majanduse ergutamiseks, kui intressihoob end ammendab. Selleks tuleb ära oodata panga järgmine kohtumine mais. Siis otsustab panga nõukogu, kas taolisi meetmeid on vaja. "Täpsed detailid järgmine kord," ütles Trichet.

USA ja Suurbritannia keskpank on alustanud valitsuse ja ettevõtete võlakirjade ostmist. Euroopa keskpank on seni keskendunud likviidsuse suurendamisele pankadevahelisel turul.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:01

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing