Koomiline käsitlus Eesti lähiajaloost

Mari Hiiemäe 09. aprill 2009, 00:00

Ennekõike on "Disko ja tuumasõda" dokfilm, sest peaasjalikult on see kokku komponeeritud ehtsatest arhiivikaadritest. Teisest küljest võib seda hoolikalt lavastatud süþee ning väljamõeldud tegelaskujudega filmi võtta puhtalt meelelahutusena. Linateose autorid on ise oma kätetööd nimetanud mänguliseks dokfilmiks ja seda see ka on.

Disko ja tuumasõda annab ülevaatliku, kuid samas üsna koomiliseks keeratud pildi omaaegsetest oludest.

Filmi tegevus toimub Nõukogude Eestis ning vaatluse all on Soome televisiooni leviala piirkonda jäävate põhjaeestlaste püüdlused välismaa telepildi abil "päris" maailmast infot saada, millest nõukogude inimesel tollaste võimude arvates aimugi ei oleks tohtinud olla.

Filmis on hulgaliselt 80. aastate Nõukogude Eestile omaseid märksõnu, mis toonaseid aegu meelde tuletavad. Vanad vene autod, tsiviilkaitseõppused kooli garderoobis, diskotantsu tulemine koolipidudele, uudistenälg. Ning loomulikult peamine - põrandaaluse Soome TV vahendusel Eestisse imbunud märgid välisilmast. Kuigi Knight Rideri, Dallase ja Emmanuelle'i filmide mõju ulatusega on filmis vint üsna üle keeratud, siis ei saa salata, et kõiges esitatus on vaataja jaoks nii mõndagi tuttavat.

Filmi tegevustikku raamib tugev ajastupoliitiline foon, kuid poliitilisele ainesele on lähenetud ilma suurema aukartuseta. Filmilinal esitatu pole ehk küll must-valge tõde, kuid sündmuste järgnevus ning seosed mõjuvad üsna veenva ning värskendavana.

Film sisaldab ohtralt materjali kunagiste N Liidu parteisekretäride, samuti Karl Vaino ja teiste asjameeste tegevusest, samuti intervjuukatked reaalsete inimestega, mis jätab mulje loo ehtsusest.

Jaak Kilmi ja Kiur Aarma uus film "Disko ja tuumasõda" linastub alates 9. aprillist Tallinnas kinodes Sõprus ja CC Plaza, 17. aprillist Tartus Athena kinos. Üle Eesti viib filmi alates 10. aprillist Kinobuss.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:01

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing