Kaevandamise kontroll kesine

Hannes Sarv 25. mai 2009, 00:00

Reedel avaldas riigikontroll ehitusmaavarade kaevandamist puudutava auditi aruande. Vajakajäämised valdkonnas on tõsised. Auditimeeskonna järeldustes on koha leidnud nii märkus, et maavaravarude osas puudub riigil ülevaade kui ka näiteks see, et karjääre avades lähtutakse eelkõige kaevandaja huvidest. Eraldi tasub tähelepanu pöörata aga sellele, et kaevandajad ei pea kinni neile antud loa mahtudest ja kaevandavad rohkem. Seega on võimalik, et keskkonnale tekitatakse kahju ja saavutatakse loast kinni pidanud ettevõtja ees konkurentsieelis.

Probleemid tulenevad eelkõige ametkondade puudulikust tööst. Näiteks oli auditi koostamisel mitmel puhul olukord, kus riigikontroll küsis keskkonnaametkondadelt andmeid kaevandustes tehtud mõõdistamiste kohta, mis näitaks ära tegelikkuses kaevandatud maavara mahu, kuid neid ei olnud. "Kõik võimalused kontrolliks olid olemas. Nad lihtsalt ei kasutanud neid," viitas riigikontrolli peakontrolör Tarmo Olgo ametnike haldussuutmatusele pärast auditi avalikustamist.

Samal ajal andis riigikontroll töö käigus avastatud ebakõlad lubade ja kaevandamise tegelike mahtude osas märgukirja teel edasi keskkonnainspektsioonile. Tulemuseks on mitu inspektsiooni algatatud väärteo- ja kriminaalasja.

Kontrolli puudumist pannakse auditis eelkõige keskkonnaministeeriumi ja selle haldusala süüks.

Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi nõustus, et probleemid on olemas, ent kaevandamismahtude jälgimine olevat hoopis majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi haldusala, sest selle allasutus tehnilise järelevalve amet (TJA) tegeleb markšeiderite pädevuse kontrollimisega. "Seaduse järgi on markšeideritöö tagamine ja selle süsteemi toimimise ülevalhoidmine majandusministeeriumi teema. Hädad ongi sellest alguse saanud, et ei ole enam neid inimesi, kes oleks neid mahte jälginud," ütles Tamkivi ja viitas selle, et tehnilise järelevalve inspektsiooni muutmisega ametiks kaotati see kohustus.

Olgo sõnul tegeleb TJA markšeideritööde tehnilise vastavuse kontrolliga.

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Partsilt ei õnnesutnud reedel kommentaari saada. Tamkivi märkis, et hoolimata heatahtlikust suhtumisest ettevõtjaisse, tuleb ilmnenud probleemid lahendada ja rikkujatelt trahvisummad sisse nõuda. Maa-amet on alustanud karjääridest ka lennukilt aerofotode tegemist, et nende abil välja arvutada kaevandamise tegelikud mahud.

"Ma olen üsna ehmatanud neist esialgsetest arengutest," ütles Tamkivi, ent lootis siiski, et enamik ettevõtjaid on ausalt käitunud. Võimalikku maavara kaevandajatele tehtavat trahvisummat minister esialgu öelda ei soovinud. "Ma arvan, et seal tuleb üsna mitu nulli," ütles Tamkivi ja lisas, et aasta lõpuks on ehitusmaavarade kaevandamise tegelikest mahtudest ülevaade olemas.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:06
    Otsi:

    Ava täpsem otsing