KredEx avab laenuga remondihooaja

Kadrin Karner 26. mai 2009, 00:00

KredExi eluasemedivisjoni juhi Mirja Adleri sõnul tasub korterelamuid praegu renoveerida, sest ehitushinnad on langenud ning valik ehitusettevõtjate seas suur. "Uue renoveerimislaenu intress on väga soodne, fikseerituna kümneks aastaks kuni 4,8% sõltuvalt sihtgrupist ja pangast," märkis ta. "Eelkokkuleppeid sõlmitud ei ole, kuid huvilised on pankades juba käinud," lisas Adler.

"Enamik nõukogude ajal ehitatud korterelamuid ei ole energiasäästlikud ning nende elanikud kütavad sõna otseses mõttes õhku," kommenteeris majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts KredExi eilset korteriühistute elamu renoveerimislaenu lepingut Swedbanki ja SEBga.

"Rekonstrueerimisega saavutatav küttekulude kokkuhoid võimaldab pikema perioodi jooksul katta rekonstrueerimiseks tehtud investeeringut. Korterelamute renoveerimine ergutab väga otseselt ka Eesti ehitusturgu," sõnas ta.

KredExi juhataja Andrus Treieri sõnul võimaldab KredEx pankadel anda enne 1993. aastat ehitatud elamutele soodsamat ning pikema tagasimakseperioodiga (kuni 20 aastat) laenu. "Renoveerimislaenu eesmärk on parandada korterelamute energiatõhusust vähemalt 20% kuni 2000 m" suurustes korterelamutes ja vähemalt 30% üle 2000 m" suurustes korterelamutes," lisas ta.

Projekti raames antakse laenu kuni 20 aastaks, tavapärastel tingimustel annavad kommertspangad laenu kuni kümneks aastaks. Ühe korterelamu jaoks saab laenata kuni miljon krooni.

Kommertspankadel on krediidiriski katteks lubatud lisada KredExilt saadavale laenu intressile omapoolne täiendav riskimarginaal kuni 1,8% aastas korteriühistutele ja kuni 2% aastas korteriomanike ühisustele.

Korterelamute renoveerimise ja fassaaditööde firmad usuvad, et ühistutele pakutav KredExi pikaajaline renoveerimislaen toob rohkem tööd ka nende õuele. OÜ Griswald juhatuse liikme Ardo Siemeri sõnul on renoveerimine praegu päevakorral.

"Väga oluliseks peetakse, hinnapäringuid tehakse palju," rääkis ta, kuid tõdes, et töödeni jõudmine jääb tihti raha taha. Siimeri sõnul on korteriühistustel laenusaamine raske, kuna võlgnikke on palju ja laenu ei anta nii lihtsalt kui varem.

Viimasel ajal vähenenud töömaht on pannud ka Grisvaldi kohati kuni 50% hindu langetama.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:06
    Otsi:

    Ava täpsem otsing