Notarijärjekordade asemel kliendinappus

Urve Vilk 15. juuni 2009, 00:00

"Notarijärjekorrad on praegu olematud," rääkis 1Partner Kinnisvara maakler Kristina Kopõltsova.

"Kui on vaja, saab notari juurde järgmisel päeval, tavaliselt tuleb notari aega oodata kaks-kolm päeva. Kuudepikkustest ooteaegadest, nagu seda oli buumi ajal, ei saa enam ammu rääkida," rääkis Kopõltsova.

Samas on notareid Kopõltsova sõnul vähemaks jäänud, nii mõnedki notarid on turult kadunud.

Kui varem käidi kinnisvaratehinguid sõlmimas erinevates notaribüroodes, eelistades seda, kus esimest vaba aega pakuti, siis nüüd on välja kujunenud kindlad koostööpartnerid. "On üks büroo, kus me käime. Kui oled notariga sina peal, on mugavam asju ajada," rääkis Kopõltsova.

Kui pank määrab notari aja, võib ta valida ka muidugi mõne teise büroo, aga kui soovi on, võib paluda ka ka pangal mõnda konkreetset bürood eelistada.

Paar päeva tagasi pöördus aga Kopõltsova poole esmakordselt klient, kes oli tegelenud oma korteri müügiga iseseisvalt, aga palus maaklerilt abi müügiprotsessi vormistamisel.

"Kuna klient juriidilise poolega kursis polnud, palus ta mul broneerida notari aja ning vajalikud paberid korda ajada. Kui iga päev juriidiliste küsimustega ei tegele, on mõistlik otsus jätta asjaajamine spetsialistide hooleks," kommenteeris Kopõltsova seni üsna erandlikku soovi teenuse ostuks.

Alates 8. juunist kehtivad notariaadiseaduse muudatused. Kinnisvaratehingute notari kulusid mõjutab enim notari tasu seaduses muutunud tehinguväärtuse minimaalväärtuse tõstmine.

Varem tehinguväärtuse määramisel kinnisasja või ehitise minimaalväärtuseks olnud 10 000 krooni asemel on nüüd 100 000 krooni, kinnisasja või ehitise mõttelise osa minimaalväärtuseks on 2000 krooni asemel 20 000 krooni ja kinnisasja või ehitise reaalosa ning selle juurde kuuluva kinnisasja või ehitise mõttelise osa minimaalväärtuseks 6000 krooni asemel 60 000 krooni.

Notariaaltehingute tasu on tõusnud kohati kordades.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:08
    Otsi:

    Ava täpsem otsing