Balti börsi ideaalaktsia

Tarvo Vaarmets 18. juuni 2009, 00:00

Kindel võit võetakse siis, kui kõik asjad kokku langevad. Nii on ka ühe nähtavalt eduka ettevõttega. Ettevõte paistab eriti silma, kui tal on suurepärased juhid, ta ajab edukat äri soodsal turul ja ta finantspositsioon on tugevam kui ümberkaudsetel. Muidugi on veel palju muid aspekte, mida ühe ettevõtte juures jälgida, aga need kolm on minu jaoks aktsiavalikul kõige olulisemad. Kui Balti börsidel ringi vaadata, siis saaks ühe ideaalettevõtte ja seda peegeldava unelmate aktsia kombineerida Olympic Entertainment Groupist, City Service'ist ja TEOst (Leedu Telekom).

Kõige raskem oli valida just parimaid juhte, kaalusin lõpuks põhiliselt Harju Elektrit tüüriva Andres Allikmäe ja Olympicu juhtivduo Andri Avila ja Armin Karu vahel. Pean muidugi tunnistama oma mittetäielikke teadmisi Läti ja Leedu börsiettevõtete juhtidest, mistõttu kodubörsi ettevõtete tüürihoidjad said siinkohal eelise.

Kui Armin Karu igapäevasest Olympicu juhtimisest loobus, kartsin, et nüüd hakkab kasiinovanker kraavi poole vedama. Hakkas küll, aga mitte juhtimise, vaid drastilise turukukkumise pärast. Kui Olympicu laienemiskogemust teame me isegi liiga hästi, siis Andri Avila on tõestanud, et suudab ka vägagi keeruliseks kujunenud keskkonnas kainet pead säilitada ja ettevõtte tegevuse muutunud oludega kiiresti tasakaalu viia. Kasiinokäivete mitmekümneprotsendilised kukkumised ja mängupõrgute pankrotid ei üllata enam suurt kedagi - see annab aimu, mis olukorras kasiinod praegu on.

Olympicu juhid on sellele kõigele reageerinud otsustavalt - negatiivse rahavooga kasiinod pannakse kinni, kulud on järsult alla tõmmatud. Kiiduväärt juhtimise seniseks tänuks on praegu vähe rõõmu pakkuvad turuosade kasvud, kuid ellu jäädes asetab see Olympicu konkurentidega võrreldes soodsamale positsioonile.

Mis aga oleks, kui Olympicu suunajad tegutseksid alles tärkaval, oluliselt riskivabamal turul, kus võimalused näivad piiritud. Sellisel turul, kus äri ajab Leedu kinnisvarahaldaja City Service. Kümnendiga ammutatud kogemus on City Service'ist teinud lähipiirkonna ehk arvestatuima tegija, väiksemaid konkurente neelatakse nagu muiste.

Juba mõni aeg tagasi pöörati pilgud Venemaale, kus käimasoleva kinnisvarahalduse reformi tulemusena liigub äri riigi käest erakätesse. Ainuüksi Peterburis on näiteks üle saja miljoni ruutmeetri elamupinda, Leedu ettevõte haldab praegu kõikides riikides kokku vähem kui neljandiku sellest. Kuigi ka City Service'i enda juhtidele pole midagi ette heita, usun, et Olympicu juhtide otsustavus, samas agressiivsest laienemisest saadud õppetund, ja julge pealehakkamine tooksid taolisel turul imetlusväärset edu. Usutavasti näitaks Armin Karu visiooniga City Service sellest johtuvalt Andri Avila otsesel juhtimisel veelgi kaunimaid tulemusi.

Mida ühel ettevõttel veel vaja oleks, kui ta tegutseks asjatundlike juhtide all alles kujuneval turul, kus laienemispiire ei ole. Muidugi tugevat finantspositsiooni. Balti börsidel on vähe ettevõtteid, kelle bilansimahust üle 90% moodustab omakapital ja kelle lühiajalised kohustused ei ole võrreldes käibevaraga väärt mainimistki.

Taolise finantspositsiooniga annab oma panuse Balti börside ideaalettevõttesse TEO, kes üle kahe miljardi kroonise käibevaraga, pea olematute kohustuste ja rohkem kui viie miljardi kroonise bilansimahuga suudaks suure potentsiaaliga turul liikuda täpselt valitud tempos.

Agressiivse laienemisega tihedalt kokku puutunud, avatud mõtlemisega Olympicu juhid Armin Karu ja Andri Avila oskaksid City Service'i turul TEO finantspositsiooni usutavasti suurepäraselt ära kasutada.

Seega moodustuks aktsia, mille hinnal oleks praegusel masendusajal suur kasvupotentsiaal, lisaks lubaks ettevõtte finantsseis pakkuda häid dividendide.

Autor omab Olympic EG ja City Service'i aktsiaid

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:08
    Otsi:

    Ava täpsem otsing