Suurinvesteeringut Lätti ümbritseb saladuseloor

Kadri Bank 06. juuli 2009, 00:00

Bonnieri teatel oli Läti suurima päevalehe Diena ja majanduslehe Dienas Bizness ostjaks Nedela S.A, mis kuulub endisele Diena juhatuse esimehele Aleksandrs Tralmaksile. Ostu finantseeris sajaprotsendiliselt LFS (Luxembourg Financial Services), mille asutaja ja suurosanik on Kalle Norberg.

Äripäeva hinnangul võib eestlaste (vahendatav) investeering Lätti küündida Dienale kuuluvat kinnisvara arvestades pea miljardi kroonini, mis on kõigi aegade suurim.

Tehingu nõustaja ja korraldaja oli läände kinnisvaraobjekte vahendav Catella Corporate Finance. Selle Eesti esindaja on Aavo Kokk.

Koka sõnul korraldas finantseeringut nende Läti ettevõtte. "Mina olen selle tehingu juures olnud ainult passiivselt kaasas, meil on lätlastega kokku lepitud, et nemad kommenteerivad seda," ütles Kokk ja soovitas Tralmaksi poole pöörduda.

Tralmaksilt ei õnnestunud Äripäeval reedel ega nädalavahetusel kommentaari saada.

Norbergi sõnul on Nedela SA kõnealuseks ostuks loodud ettevõte, mille omanikeringi kuuluvad nii ajakirjandustaustaga Tralmaks ja John Hedberg kui ka finantsinvestorid. Investorite tausta Norberg ei avaldanud, põhjendades, et info avalikustamine jäi tehingu osapooltel kooskõlastamata ning see avaldatakse esmaspäeval. Norbergi sõnul on Bonnierile investorid teada ning varjata pole nad neid plaaninud.

Küsimusele, kas investeeringus on ka Eesti raha, vastas Norberg: "Seda võib võtta kahtpidi. Nende hulgas võib olla Eesti passiga kodanikke, kuid nad võivad resideeruda mujal."

Spekulatsioon, et investorite seas on ka Ambient Sound Investmenti (ASI) omanikud, võis Norbergi sõnul tulla sellest, et investorite hulgas on internetimeedia investoreid. "Kuid kui see oleks ASI, oleks see juba laiemalt teada," lisas ta.

Skype'i eestlastest asutajate investeerimisfirma ASI otseinvesteeringute juhi Margus Uudami sõnul ei ole ettevõte sellist investeeringut teinud. "Jutte on liikunud igasuguseid, et ka kogu Läti ajakirjandus on müügis, aga me ei ole aktiivselt seda asja vaadanud. See infoallikas võib kvalifitseeruda natuke ebausaldusväärseks," märkis Uudam.

Ka Jaan Tallinn ja Ahti Heinla - ASI omanikest kaks, keda Äripäeval õnnestus kätte saada -, kinnitasid, et ei ole Dienasse investeerimisest midagi kuulnud.

Eesti Ekspress tõi reedel anonüümsele allikale viidates välja tehingu ühe võimaliku rahastajana Ikea omaniku Ingvar Kampradi.

Diena on Läti suurim meediagrupp, mis annab välja üleriigilisi ja kohalikke ajalehti, ajakirju ja raamatuid. Ettevõttel on trükikoda ning kinnisvara Riia kesklinnas parlamendi lähedal, Mukusala tänaval.

"Kui keegi kardab, et ettevõte müüakse kolmandal päeval edasi, siis nii see ei ole," ütles Norberg. Küsimusele, kas investorid ei pruugi olla huvitatud pigem Diena magusast kinnisvarast Riia kesklinnas, vastas Norberg, et suurem tõenäosus on, et kunagi just kinnisvara edasi müüakse. Seda juhul, kui on laienemiseks raha vaja. "Aga praegu selliseid plaane tagataskus ei ole."

Intervjuu Bonnier Business Pressi juhatuse esimehe Casten Almqvistiga.

Miks Bonnier Lätist lahkub?

Bonnier Business Press tahab jätkata oma tegevuse arendamist. See tehing annab ressursse, mis võimaldab meil tugevdada kohalolekut meie eelisturgudel, milleks on Skandinaavia, Venemaa, Eesti, Leedu, Poola, Bulgaaria ja Sloveenia.

Kas Bonnier Business Pressil on finantsprobleemid?

Nagu iga meediafirmat praegu, mõjutab ka meid majandussurutis, mis väljendub reklaamikäibe vähenemises. Siiski juhin ettevõtet, kus on mitmed Euroopa kõige kasumlikumad ajalehed. Tänane müük teeb võimalikuks arendada gruppi edasi kiiremini, sh kaaluda mitmeid ülevõtmisi.

Kas olete kaotanud usu majanduslehtedesse?

Absoluutselt mitte, kuid Dienas Bizness oli ülevõtmispakkumise tingimus.

Kas Bonnier Business Press plaanib müüa veel teisigi ajalehti?

Ei, selliseid plaane pole.

Mis on garantii, et uued omanikud jätkavad ajalehtede sõltumatuse kaitsmist?

Me teame ostjaid hästi, Aleksandrs Tralmaks on Diena eksjuht. Veel enam, üks meie pakutud nõukogu liikmetest John Hedberg on olnud Bonnieri ajalehtede grupi tippjuhtidest. Ostjad on allkirjastanud lepingu, kus kinnitavad sõltumatu ja vaba ajakirjanduse jätkamist, mis on olnud Diena ja Dienas Biznessi kaubamärgid.

ASi Eesti Meedia nõukogu esimees Mart Kadastik pidas taunitavaks suure osa Läti meediaturu ostja nime varjamist.

"Ajakirjanduskontsern, mille eesmärk peaks olema ühiskonna avatuse ja läbipaistvuse suurendamine, ei ütle, kes on tema omanik. Nonsenss!" oli Kadastik kriitiline.

Tema sõnul ei ole Ekspress Grupil ressurssi kahjumisse langenud kontserni ostuks, Schibstedil pole põhjust kriisis vaevlevat ettevõtet üle võtta.

Ekspress Grupi juhatuse esimees Priit Leito ostja nime ei teadnud. "Kes ostis? Ei tea. Lugesin Äripäevast uudist. Kuigi Norbergi nime nimetatakse, ei arva ma, et tema selle taga on. Ma ei usu üldse, et ostjad olid Eestist või et raha tuli Eestist," ütles ta.

Ei usu, et Norbergil on sellist raha ning tema lihtsalt esindab kellegi teise huve. Läti meediaturul võib domineerivast positsioonist olla huvitatud hoopis Vene kapital. Nagu ütles üks Läti ajakirjanik uudist kuuldes: on hea, et vähemalt eestlased ostsid, mitte venelased. Loodame, et ta ei hõisanud enne õhtut.

Raske on leida Eestist inimesi, kes on nõus panema miljard krooni Läti meediaturule. Raha on kindlasti Skype'i asutajatel. Aga kui nad seni on projekte hoolega valinud, siis millest nüüd äkki selline nõrkus riskida?

Võib-olla on investorite seas kinnisvaraarendajaid, et saada endale Dienale kuuluv kinnisvara, siis tasub otsida investorit äkki Hansapanga asutajate ringist. Näiteks Andres Saame, kes on olnud Läti kinnisvaraturul aktiivne ja kel on olnud ka ühiseid ettevõtmisi kunagise Sampo Panga juhi Härmo Värgiga, kes nüüd brittide raha paigutab. Värk ja Norberg on kunagi koos panka teinud. Või on Marcel Vichmann otsustanud meediaärisse siseneda? Ka temal on olnud kokkupuuteid Norbergiga.

H. H. Luik ei ole tõenäoliselt Norbergi taga, sest tal pole selleks raha ja teisalt teab ta ka hästi, mis seisus on Läti suurim päevaleht.

Mis on seltskonna ambitsioon Lätti investeerimisel? Diena ja ka Dienas Bizness polnud majanduslikult heas seisus. Võimalik, et rahastajad jahivad kinnisvara ning meediaäri liigub varsti edasi mõne uue investori kätte.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing