Toome ravimid ka toidupoodidesse

ÄP 22. juuli 2009, 00:00

Äripäev toetab konkurentsiameti ettepanekut leevendada osa ravimite müügitingimusi, mis lubaks tuntud käsimüügiravimeid müüa kauplustes ja näiteks bensiinijaamadeski. See muudaks esmavajalikud rohud kättesaadavaks ka maainimestele.

Vaidlus selle üle, kas lubada poodidel müüa tuntud ravimeid või mitte, on kestnud juba aastaid ning selles on siiani peale jäänud apteekrid. Nemad on suutnud poliitikuid-otsustajaid veenda, et ravimite müümiseks on vaja eeskätt erialaseid teadmisi.

Debatt paistab taas hoogu koguvat, sest ka nüüd ei toeta konkurentsiameti ideed Euroapteegi (kett ühendab 23 apteeki) peaproviisor Peeter Laas, kelle argument on ikka seesama - ravimite müümisel peab müüja suutma anda rohu kohta adekvaatset infot, üks Selveri müüja Laasi sõnul seda ei suuda (EPL, 21.07).

Tänapäeva apteek meenutab üha enam iseteenindavat kauplust ning igaüks võib oma käega riiulit võtta mis tahes külmetusrohu ning maksta selle eest kassas, ilma et sealne müüja (proviisor?) ostjalt küsiks, kas too ikka teab, kuidas seda või toda ravimit kasutada. Kui just ostja ise temalt seda ei päri.

Sestap pole erilist vahet, kas Coldrex, Aspirin, Paramax jmt ravimid on näiteks Tallinnas Kristiine Prisma riiuleis või samas keskuses asuva Ülikooli Apteegi omadel. Vahe on selles, et ostja saab ühest kohast kõik esmavajaliku kätte. Ja kui Tallinnas, Tartus või teistes linnades pole ravimite kättesaamine probleem - apteek või mitugi on ka igas kaubanduskeskuses -, siis seda olulisem on see maainimestele, kelle koduvallas ei pruugigi ühtki apteeki olla.

Apteekrite vastuseis on toimetuse meelest tingitud pigem ärilistest kaalutlustest - soovimatusest loovutada tükikestki nii suurest ja tulutoovast turust. Pealegi kui kauba pakkujaid on palju, tõmbab see ka hinda alla. Nii juhtus see konkurentsiameti andmeil näiteks Itaalias, kus käsimüügiravimite hinnad kukkusid pärast kaupluste lettidele jõudmist kaks korda.

Konkurentsiameti teine eesmärk lisaks ravimite kättesaadavuse parandamisele ongi turgutada konkurentsi, mis omakorda võib langetada meilgi ravimite hindu ja suurendada ravimite valikut - ravimeid saaks osta otse tootjailt ning kaoks ravimite hulgimüügifirmade hinnadiktaat.

Majandusministeerium toetab konkurentsiameti ideed, sotsiaalministeerium ootab apteekide ja ravimiameti kooskõlastust. Minister Hanno Pevkuri jaoks pole tegu prioriteetse küsimusega. Peaasi, et ravimiamet ministri suhtumist tegevusjuhisena ei käsita - ravimid puudutavad siiski väga paljusid inimesi. Ja just ravimiamet saab nõuda, et müügil oleksid vaid kvaliteetsed ja ameti poolt heaks kiidetud rohud. See on peamine, mitte see, kus rohtu müüakse.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing