Langus kestis 25 kuud

Tõnis Oja 31. juuli 2009, 00:00

Baltika teatas kolmapäeval pärast börsipäeva lõppu oma majandustulemused, mis olid üsna kehvad. Investorid võtsid asja rahulikult ning moerõivaste jaemüüja aktsia hind langes eile 3,6 protsenti, 8,45 kroonile.

Enam-vähem samasugune reaktsioon oli selle kuu keskel Tallinki aktsiaga, kui viimane teatas ehmatavalt suurest kvartalikahjumist. Aktsia hind reageeris tulemustele kolmeprotsendilise kukkumisega.

Kui Baltika nõrk tulemus oli ettearvatav, siis Tallinki suur kahjum oli suurele osale siinsest finantskommuunist üsna üllatav. Sellele vaatamata on investorid laevafirma aktsia suhtes olnud üsna optimistlikud.

Mulle tundub, et eeltoodud näited on üsna selgeks signaaliks, et tänaseks on langus Tallinna börsil lõppenud.

Kui nii, siis võib öelda, et börsilangus kestis täpselt 25 kuud - alates 7. veebruarist 2007 kuni 3. märtsini 2009.

Nimelt langes sel kuupäeval Äripäeva indeks viimaste aastate madalaimale tasemele - 547,42 punktile. Tipuga võrreldes langes indeks kahe aasta ja ühe kuuga kokku 82 protsenti.

Samas võib muidugi ka öelda, et suurem langus lõppes möödunud aasta novembris ning viimased kolmveerand aastat on toimunud turul pigem nn külglibisemine.

Erinevalt suuremast osast aktsiaturgudest on Tallinna börsil olnud tõus põhjast üsna tagasihoidlik. Äripäeva indeks on kerkinud vaid 15 protsenti. USA aktsiaturud on aga samal ajal põhjast kerkinud 39, Helsingi börs 39, Stockholm 51, Frankfurt 45 ning Venemaa aktsiaturg koguni 100 protsenti.

Maailma suurima võlakirjafondi Pimco juht Bill Gross soovitab värskes kuukommentaaris investeerida tugevate ettevõtete võlakirjadesse ja aktsiatesse, aga ka üksikutele arenevatele turgudele, kus sisemajanduse kogutoodangu nominaalkasv on märkimisväärne.

Mulle tundub, et erinevalt eelnevast kümnendist Eesti seekord viimaste hulka ei kuulu ning väärtpaberiinvestorid peaksid tulu otsima mujalt.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:10
    Otsi:

    Ava täpsem otsing