Buffett näitas jälle oma võimeid võidumees

Tõnis Oja 12. august 2009, 00:00

Üheksakümnendate lõpu tehnoloogiamulli kulminatsiooni ajal, mil legendaarse investori Warren Buffetti juhitud investeerimisfirma Berkshire Hathaway aktsia tootlus jäi USA aktsiaturule (täpsemalt S&P 500 indeksile) alla, kukkusid paljud finantsurgudel tegutsejad rääkima, et vanahärra aeg on möödas. Läks aga aastake või kaks, Buffett oli jälle parim ning investori ülistamine jätkus.

Kui nüüd selle aasta alguses teatas miljardäri ettevõte, et esimeses kvartalis saadi kahjumit, olid kommentaarid pigem kaasatundlikud ja paljudele investoritele enestele ka lohutust pakkuvad: enneolematust finantskriisist ei jäänud isegi Buffett puutumata, mis siis teistest rääkida.

Aga reede hilisõhtul selgus, et Buffett on jälle võidumees. Berkshire Hathaway teenis teises kvartalis 3,3 miljardi dollari suuruse kasumi, võrrelduna 2,9 miljardi dollarilise kasumiga aasta tagasi ning 1,5 miljardi dollari suuruse kahjumiga selle aasta esimeses kvartalis.

Ehkki rohkem on selle kuu lõpus (30. augustil) 79aastaseks saav Warren Buffett tuntud nn väärtusinvestorina, kes ostab tugeva bilansiga hästi juhitud ettevõtete aktsiaid, siis viimane finantskriis näitas, et talle pole kaugeltki võõras ka tuntud soovitus, osta siis, kui veri tänavatel, ega ka tulevikutehingutega spekuleerimine.

Nimelt ostis ta aktsiaturgude kõige suurema kukkumise ajal eelmise aasta neljandas ja selle aasta esimeses kvartalis terve rea ettevõtete (Goldman Sachs, General Electric, Dow Chemicals, Swiss Re) eelisaktsiaid ning aktsiaõigusi, kulutades selleks kokku 17,5 miljardit dollarit. Eelmises kvartalis tõi investeering dividendide ja intresside näol tagasi kaks miljardit dollarit.

Veelgi enam, kuulsa ütluse "tuletisväärtpaberid on finantsturgudele nagu massihävitusrelv" autorina teenis ta eelmises kvartalis nelja aktsiaindeksi S&P 500, FTSE, Dow Jones Euro Stoxx 500 ning Jaapani Nikkei 225 indeksi optsioonilepingute pealt 2,36 miljardit dollarit. Hathaway müüs tuletistehinguid avalikustamata investoritele 4,9 miljardi dollari eest. Kui nimetatud neli indeksit langevad selleks ajaks, kui lepingu tähtaeg lõpeb, nulli, peab Hathaway maksma 37,5 miljardit dollarit, kirjutas uudisteagentuur Bloomberg.

Eile kirjutas agentuur, et Buffetti firma on taganud umbes sadakonna ettevõtte rämpsvõlakirjade emissioone. Teises kvartalis maksis Berkshire selliste lepingute eest 825 miljonit, juulis 350 miljonit ja esimeses kvartalis 675 miljonit dollarit.

Tundub, et nüüdseks ongi hakatud aktsiate asemel ostma välisriikide ja ettevõtete võlakirju. 30. juuni seisuga oli välisriikide võlakirjade maht ettevõtte kindlustusüksuse portfellis kasvanud 11,1 miljardi dollarini, võrreldes 9,6 miljardi dollariga esimeses kvartalis. Kolme kuuga oli ettevõte ostnud 2,6 miljardi dollari eest intressitooteid, võrrelduna 350 miljoni dollari suuruse investeeringutega aktsiaturgudele.

"See on jäämäe veepealne osa, aga see on üsna massiivne," lausus Bloombergile Californias asuva investeerimisfondi Pabrai Investment Funds asutaja Mohnish Pabrai. "Seal on väga palju investeeringuid, millest me mitte midagi ei ta ega saa mitte kunagi teada, eriti võlaturu poole pealt," lisas ta.

Intressitooted on vajalikud raha genereerimiseks, kuna mitu ettevõtet eesotsas Wells Fargoga on dividendikraane kõvasti kinni keeranud.

Berkshire Hathaway aktsiatesse investeerimine pole lihtne, sest ettevõte ei ole teinud ega kavatse teha aktsiasplitte (meie mõistes fondiemissioone), mistõttu väärtpaberite nominaalväärtused on üle mõistuse kõrged.

Berkshire Hathaway'l on kahte tüüpi aktsiaid: A- ja B- klassi lihtaktsiad. B-klassi aktsia nimiväärtus on 1/30 A-aktsiatest, kuid selle omanikul on vaid 1/200 A-klassi aktsia omaniku hääleõigusest.

Iga A-aktsia omanik võib igal ajal muuta need 30 B-klassi aktsiaks, kuid B-klassi aktsiate omanikud väärtpabereid A-aktsiateks konverteerida ei saa.

Esmaspäeval oli Berkshire Hathaway ühe A-klassi aktsia hind 104 000 dollarit (1,15 miljonit krooni), B-klassi aktsia maksis 3390 dollarit ehk 37 500 krooni.

Aga samas on sisuliselt tegemist maailma ühe edukama investeerimisfondiga, mida juhib maailma ilmselt kõigi aegade mainekam investor.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:11
    Otsi:

    Ava täpsem otsing