Kühveldus kulgeb plaanitult

Tarvo Vaarmets 18. august 2009, 00:00

Rahakühveldamise idee väljakäimisest on möödunud neli kuud ja strateegia on senini ennast õigustanud. Idee seisnes nelja Tallinna börsi riskantse ettevõtte ostmises ja lootuses, et minimaalne hulk neist on sunnitud lõpetama pankrotiga. Aprilli keskel koostatud portfelli väärtus ehk rahakühveldusindeks on kerkinud pea viiendiku jagu.

Ükski neljast ettevõttest pole veel andnud selgemaid signaale pankrotist. Samas ei ole märgatavad riskid ka kuhugi kadunud - nii Baltika, Tallinki kui ka Arco Vara finantspositsioonid on endiselt pingelised, Olympic Entertainment Group on selles osas veidi paremas seisus, kuid raha voolab sarnaselt kolme eelnevaga ettevõttest kiiresti välja.

Arco Vara ei ole oma teise kvartali tulemusi veel avalikkusele esitlenud, mistõttu kinnisvaraarendaja seisundit on keerulisem hinnata.

Baltika kannatab kehva müügi käes, hoolimata hiljuti kaasatud neljakümnest miljonist lisakroonist on raha vähe ja varud suured. Ettevõte on kulude alandamise eesmärgil otsustanud mittetootlikud poed ja ka ühe neljast tehasest kinni panna, sellega seoses võib kolmandas ja ka neljandas kvartalis oodata erakorralisi kaotusi.

Kuid näib, et mingisugune nivoo on siiski kätte saadud ja enam eriti palju hullemaks ei tohiks minna. Võimalik on küll veelkordse lisafinantseeringu vajadus.

Ettevõtte juhtkond loodab järgmise aasta alguseks prognoosida juba kuludest suuremaid tulusid. See on hea signaal. Baltika peab veel vastu.

Olympic avaldas teises kvartalis taas kord suure kahjumi, kuid lõviosa sellest läks pankrotti ootavate Ukraina ettevõtetega seotud varade allahindamise arvele.

Ka Olympicu puhul on märgata justkui põhja tabamist - esimese kvartaliga võrreldes on suudetud käive samal tasemel hoida ja tänu kulude efektiivsemale juhtimisele jätkuvate äride kasuminäitajaid parandada.

Olympicu kontol raha veel on, lühiajalised kohustused on ka õnneks üsna väikesed, mistõttu võrreldes ülejäänutega näib Olympic praegu olevat rahakühveldusindeksi kindlaim komponent. Samas tuleb muidugi märkida, et sarnaste kahjumite jätkumisel võib olukord kiiresti muutuda.

Tallink üllatas oma majandusaasta kolmandas kvartalis taas kord negatiivselt - hoolimata reisijate arvu pidevast kasvust tuli peamiselt kaubaveo madalseisu tõttu suur kahjum vastu võtta.

Tallinki finantsseis oli mai lõpu seisuga kole - likviidseid varasid oluliselt vähem kui lähemal aastal teenindamist ootavaid kohustusi. Sellele peaks aga veidi leevendust tooma veel kestev suvekvartal, kus kaubavedu nii suurt mõju kasumireale ei avalda ning kust ettevõte saab suure tõenäosusega ka viimaks positiivset rahavoogu.

Tallinki lähituleviku seisukohalt võiks rõõmustada endiselt madalate intressimäärade ja taastuma hakanud Rootsi krooni üle, ent kaubaveo paranemine näib veel aega võtvat. Tallinki olukord on raske, aga mitte lootusetu.

Teada oleva info põhjal suudab ärakukkunud turust hoolimata vee peal püsida ka Arco Vara, kes sarnaselt Baltikaga vaevleb suurte varude otsas.

Arco Vara on aga samuti muutunud olukorraga kohanemas ja kulud allapoole toonud, samas andsid esimese kvartali tulemused kerget lootust, et ka Arco Vara valusamad äriraskused hakkavad mööduma. Kui nüüd arenduste müük ka natuke paremini hakkaks minema, siis ei tundukski Arco Vara ehk neist neljast enam kõige riskantsem ettevõte.

Kokkuvõtvalt on olukord võrreldes idee väljakäimise ajaga veidi stabiilsemaks ja seega ka kindlamaks muutunud, rahakühvelduse ettevõtete juhid on andnud julgustavamaid kommentaare ja suurendanud lootust, et strateegia annab ka edaspidi tulemusi.

Siiski on nendest neljast ettevõttest tulenevalt ka rahakühveldamise strateegial praegu otsustavad ajad - täit kindlust ei ole põhjendatult tekkinud ning indeksi miinusesse kukkumise oht püsib.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:11

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing