Parimad etendused koonduvad Tartusse

Mari Hiiemäe 28. august 2009, 00:00

Teatrifestival Draama toimub nagu ikka septembri esimese nädalal Tartus. Tänavu langeb samasse perioodi ka Balti teatrifestival OmaDraama, mis satub Eestisse iga kolme aasta järel.

Draama 2009 peakorraldaja Margus Kasterpalu sõnul majanduslikult tavapärasemast kitsamad olud festivali korraldamist eriti piiranud ei ole. "Kuigi väidetavasti väljast surub, ei anna see festivali mahu osas küll kuidagi tunda. Eks eelarveliselt ole ajad küll kitsamad ja näiteks leedulased jätsid ühe tükiga lihtsalt tulemata, sest riik ei leidnud selle Eestisse saatmiseks raha. Rahvuslik uhkus ei luba aga meil festivali kuidagi tegemata jätta. Summad selle jaoks on ju planeeritud ," rääkis Kasterpalu.

Niisiis saab tänavune Draama peetud ekstra suurelt ning festival toob publiku ette nii omamaise kui ka teiste Balti riikide teatrikunsti paremiku.

Põhiprogrammis võistleb viisteist Eesti teatrite parimat lavastust, OmaDraama võistlusprogrammis osaleb igast kolmest osalejariigist kaks Balti riikide algupäraga lavastust. Iga teater on etenduse, millega ta tahab rahvusvahelise žürii ja publiku ette tulla, valinud ise oma repertuaari hulgast.

Tänu Balti teatrisügise korraldamisele põhifestivaliga samaaegsena muutub Draama 2009 Kasterpalu hinnangul märksa rahvusvahelisemaks, kui see seda muidu oleks. "See tähendab kahte žüriid ja kahte võistlusprogrammi. Siin on delegatsioone nii Leedust, Lätist, Soomest kui ka Venemaalt, muidu oleks tegemist vaid üksikute välisvaatlejatega," rääkis Kasterpalu.

Publikule tähendab kujunenud olukord suuremaid valikuvabadusi ning võimalust osa saada lisaks eestimaisele ka lõunanaabrite tippteatrist, millega eestlastel tavapäraselt niisama kerge kokku puutuda ei olegi.

Festivali üks aukülaline on näiteks Läti nüüdisteatri tuntud noor lavastaja Alvis Hermanis oma tükiga "Vaikuse hääl", mis on välisfestivalidel seni juba mitmeid auhindu noppinud. Samavõrd huvitavaid elamusi pakuvad publikule ka "Dekaloog" ning "Izadora" Leedu teatritelt ning lätlaste "Bille". Et asja tuum publiku jaoks kaduma ei läheks, on välisetendused varustatud subtiitritega.

Suur teatrifestival algab kavaga Draamake, mis on Kasterpalu sõnul ekstra mõeldud lastele ja lastega peredele, et ka neil oleks festivali sees oma aeg, mida suure Draama sees ei pruugiks juhtuda. Draamakese raames esietendub Vanemuise lavastus "Bruno ja Lotte muusikatund", võimalus on vaadata ka eelmise hooaja menutükki "Detektiiv Lotte". Kuressaare Linnateater etendab muusikalist lastelavastust "Unenägu" ning Pärnu "Endla" pakub vaatamiseks lavastust "100aastane laps".

Võistlusprogrammi taset peab Kasterpalu igati tugevaks ning konkurentsivõimeliseks. "Praktiliselt igal aastal on välisvaatlejaid üllatanud meie etenduste üleüldine tase. Imestatakse, et meil tehakse väga professionaalset, väga eriilmelist ja -stiililist teatrit avangardist klassikani ning ükski valdkond pole tõrjutud. Nii väikese kultuuri puhul saaks ju eeldada, et midagi selles on tugev ja kõik ülejäänu on nõrk, aga teatri puhul on meil küll kõik hästi," oli Kasterpalu kindel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:03

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing