Hiinas järsk börsivärin

Romet Kreek 01. september 2009, 00:00

Hiina aktsiaturul toimuvad protsentuaalselt suured kukkumised ei tohiks enam üllatavad olla - selle maa aktsiaturul käib juba karuturu (langus enam kui 20 protsenti) märul.

Hiina majandusele lisati alles hiljuti hirmsasti topingut suure majanduse abistamise paketi näol, mis hakkab vaikselt mõju minetama. Esimesel poolaastal andsid pangad uskumatult palju laenu, millest osa leidis tee aktsiatesse ja kinnisvaraspekulatsioonidesse. Kuid pankade uute laenude andmise kasvutempo on kängumas ja ka selles nähakse probleeme.

Hiina aktsiaturg kukkus eile 7,1 protsenti. Ka selle languse järel on aktsiaturg aasta algusest 55,7 protsenti plussis. 2007. aastal liikus indeks väga lähedale 6000 punktile. 2008. aasta sügiskuudel saadi kukkumine pidama pea 1500 punkti lähistel. Sealt alanud tõus viis indeksi tänavu suvel 4000 punkti lähedusse, kuid nüüd on 3000 punkti joonest läbi kukutud. Eile sulgemise ajal oli indeksi väärtuseks 2830,27 punkti.

Hiina tänavune tõus ei olegi enam nii muljetavaldav - Aasiast leiab suuremaidki tõusjaid. India on tänavu tõusnud 62,4 protsenti, Indoneesia 72,8 protsenti, Vietnam 73,2 protsenti ja Sri Lanka 73,5 protsenti.

Seevastu Jaapani aktsiaturg on tänavu tootnud 18,4 protsenti. Jaapan ei ole siiani saanud üle hiigelmulli lõhkemisele järgnenud deflatsioonilisest krahhist - mida muu maailm vaatab kui halvimat võimaliku arengut kaasaajast.

Jaapanist tuli aga uudis, mis võib-olla tähistab värskeid tuuli. Nimelt 55 aastat riiki valitsenud erakond sai valimistel hävitava kaotuse osaluseks. Võitjad lubasid suuremaid lastetoetusi, maksude kärpmist ja bürokraatide võimu vähendamist. Paraku tähendab see, et riik laseb veel rohkem uusi võlakirju välja. Jaapani võlakoormus ulatub juba niigi kahekordse majanduse kogutoodanguni. Uudist võttis jeen vastu tugevnemisega, aktsiad langesid veidi (0,4 protsenti) nagu ka võlakirjad. Fukoku Capital Managementi juhatuse esimees Yuuki Sakurai ütles Bloombergile, et Nikkei 225 võib aasta lõpuks tugevneda 12 000 punktile (oli 10 493 punkti), kuid tugev jeen ei sobi eksportööridele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:12
Otsi:

Ava täpsem otsing