Kaval-Ants tembutab jälle

Mari Hiiemäe 04. september 2009, 00:00

Lastele suunatud etenduse "Kaval-Ants ja Vanapagan" sisu toetub neile samadele klassikalistele vanapaganalugudele, mis on kunagi rahvanaljanditena kirja pandud ning on praegusele põlvkonnale tuntud nii kirjanduse kui ka mitmete varasemate näitemängude kaudu. Taas on publiku ees kaks ammust vastast, kellel on lahendada needsamad seigad, mis neil omavahel varemgi selgeks jageleda on olnud.

Laval on suur ja lapsemeelne Vanapagan, kellel lõbus ja krutskiline Kaval-Ants nahka üle kõrvade üritab tõmmata. Vanapagan palkab Kaval-Antsu endale sulaseks, kuid töö teeb ta ära ikka üksipäini ning tunneb pealekauba veel meelehärmi oma rumalate valikute tagajärgede pärast.

Kuna lavastuse sihtgrupp on eelkõige lapsed, saab allikmaterjal ette kantud üsna üks-üheselt, erilist sügavust ning filosoofilist lisamomenti sellesse lavastaja Erki Aule sõnul juurde pandud ei ole.

Aule hinnangul pole tegemist siiski ainult naljalooga, vaid selles on ka õpetlik iva. "Siin on omajagu ahnuse väljanaermist ja kahe tegelase suhe on esitatud selliselt, kuidas üks sõber teist oma ahnuse tõttu ära hakkab kasutama," rääkis ta.

Etendus koosneb väikestest sketšidest, mis ühtekokku moodustavad jutustuse.

Suure lava peale on paigutatud teine - väike ja ümmargune lava, mille peal kaks tegelast kohtuvad. Erinevates episoodides on Kaval-Antsul ja Vanapaganal kasutada erinevad atribuudid, mis olukordi ilmestavad. "Väikesel laval on tegelased pisut eraldatud sellest olevikust, kus nad muidu oleks. Tulemuseks on veidi nagu teater teatris efekt," arvas Aule.

Lavastaja soovitab etendust kõigile, kellele Vanapagana-jutud huvi võiksid pakkuda. "Juba lugeda oskajad, nii kuue-seitsmeaastased, võiksid seda etendust kindlasti vaatama tulla," rääkis Aule. Mõistagi on etendus loodud eesmärgiga, et lapsi saatma tulnud vanematelgi igav ei hakkaks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:03
    Otsi:

    Ava täpsem otsing