Valitsuse salakava

Aivar Hundimägi 04. september 2009, 00:00

Minu teada on valitsusliidul salaplaan, kuidas 30. september kuu aega edasi lükata. Seadusest tulenevalt peab valitsus 30. septembriks esitama riigikogule järgmise aasta riigieelarve. Sel sügisel toimub aga riigieelarve tegemine teisiti, sest 18. oktoobril on kohalike omavalitsuste valimised.

Valitsusliidu euro-eesmärk tähendab, et järgmisel aastal peab riik leidma veel selle aasta kärbitud eelarvega võrreldes täiendavaid kokkuhoiuvõimalusi. Näiteks kärpima pensione, vähendama sotsiaaltoetusi ja avaliku sektori töötajate palkasid.

Need on uudised, mis peaksid saama avalikuks septembris ehk pärast seda, kui valitsus järgmise aasta riigieelarve kinnitab ja peaminister Andrus Ansip selle riigikogule üle annab. Valimiste tõttu on aga valitsusliit otsustanud hoiduda halbade uudiste avalikustamisest.

Koalitsiooni salaplaani kohaselt esitatakse küll 30. septembriks riigikogule järgmise aasta riigieelarve, aga see pole eelarve, mille järgi hakkab Eesti riik järgmisel aastal elama. Tegelikult käib praegu kahe riigieelarve koostamine. Üks on mõeldud esitamiseks avalikkusele valimiste eel. See maalib meile järgmisest aastast ilusa pildi.

Kui aga valimised läbi saavad, siis tuleb valitsusliit välja õige eelarvega ning riigikogule antud eelarve aetakse parandusettepanekutega eurovormi. Siis saab avalikkus ka teada, mis meid tegelikult 2010. aastal ootab.

Valitsusliidu käitumise võib liigitada ka hädavale alla. Kui meie ministrid räägiksid avalikkuse ees praegu ausalt oma plaanidest, siis kaotaksid Reformierakond ning Isamaa ja Res Publica Liit kohalikel valimistel palju hääli. Seetõttu polegi see plaan kuigi halb.

Tähtis on, et pärast valimisi suudetakse valusad muudatused septembri lõpuks riigikogusse esitatud eelarveprojekti sisse viia, sest vastasel korral ootab meid ka 2010. aastal pidev kärpimine.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:12

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing