Kullatud ja ihatud kakao

Silvia Viidik 30. september 2009, 00:00

Tooraine, mis iga päev suurele osale inimkonnast palju rõõmu valmistab, kuid investeerimise koha pealt kaunis katkendlikult kajastatud, on kakao.

Esmaspäeval kell 17.03 tabas kakaofutuuride hind Londonis 2065 naela tonni kohta, kuigi sulgus mõnevõrra madalamal, 2049 naela peal. Sulgemishind istub siiski enam kui viimase kahe kümnendi kõige kõrgemal tasemel ning ei paista lähiajal ka kuhugi madalamale tükkivat.

Kahtlemata on ühest küljest, nagu praegu vist pea kõikide toorainete puhul, hinnatõusu taga aktiivne spekulatiivne tegevus, mis puhub hinnagraafikule toetuseks tugevamaid tuuli. Pikad futuurid ehk tulevikulepingud, mis panustavad lähituleviku hinnatõusule, ületasid hinnalangusele panustavate lepingute arvu eelmise nädala seisuga 26 677 lepingu võrra, jäädes nädal varem saavutatud enam kui aastasest rekordist vaid 3 protsenti madalamale. Lepingud viitavad, et investorid on väga optimistlikud ja ootavad lisaks sel aastal saavutatud 20protsendisele hinnatõusule märkimisväärset lisa.

Loomulikult saab natuke börsihindade kerkimise süüd panna kukkunud Suurbritannia naelsterlingi õlule, mis muudab sealsed kaubad teiste valuutade omanikele odavamaks.

Siiski on kõrge lennu taga ka mõnevõrra asisemaid põhjuseid. Nagu mõned nädalad tagasi kirjutasin suhkru kohta, mõjutab ilmastik põllumajandussaaduste kasvatamist väga tugevalt. Eeskätt möllab ilmastikunähtus El Nino, mis tähendab, et Vaikse ookeani pinnatemperatuur mõnes piirkonnas on tavapärasest soojem ja muudab ka globaalset ilmastikumustrit. Ilmastik on asunud koostööle putukate ja seenhaigustega ning rünnanud ka kakaokasvandusi.

Rahvusvahelise Kakaoagentuuri andmetel vähenes maailma suurima kakaotootja Elevandiluuranniku toodang augusti lõpuks 1,126 miljoni tonnini, mis aastatagusega võrreldes on 193 000 tonni vähem.

Agentuur prognoosib, et septembriga lõppevaks aastaks jõuab riigi toodang 1,2 miljoni tonnini, mis tähendab sellesse kuusse veel 74 000tonnist pingutust. Seegi oleks, kui ta täita suudetakse, viimase kümne hooaja kõige nõrgem tulemus.

Ka suuruselt teine tootja Ghana sipleb toodangu vähesuses ning augusti lõpu seisuga sai kirja 671 000tonnise toodangu. Seda on 9000 tonni võrra aastatagusest augustist vähem.

Terve maailma kakaoubade toodang väheneb sel aastal ilmselt 7 protsendi võrra 3,456 miljonile tonnile, mis on aasta varasemaga võrreldes 262 000 tonni vähem. Defitsiit kasvab seevastu 73 000 tonnile.

Hinnad peaksid suhteliselt kõrgel tasemel püsima ka järgmisel aastal, sest Elevandiluuranniku toodang väheneb kakaoagentuuri prognoosi kohaselt järgmisel aastal allapoole ühe tonni piiri ning Ghana oma jääb samuti alla sihtmärgiks seatud miljonist tonnist.

Mis aitaks hindadel oluliselt kukkuda, on tööstuslik areng kakaomaailmas. Praegu tuleb enam kui 90 protsenti kogu maailma kakaotoodangust väikestest farmidest, mis on suured 2-5 hektarit ning nagu aimata, pole neis ka eriti masinaid ega muid tehnoloogilisi abivahendeid, mis korjele, kasvatusele ja hoolitsusele kaasa võiks aidata.

Samuti esitab märkimisväärseid väljakutseid enamiku tootvate riikide infrastruktuur, mis seab piirangud kauba liikumisele. Õnneks on tootjamaadest järjekorras viies, Kamerun, astunud sel teel esimesi suuremaid samme ning möödunud reedel avati uus, 62 km pikkune otsetee riigi olulisimast kakaokeskusest sadamasse, mis lühendab vedajate teekonda nende endi sõnul varasemalt 12 tunnilt 2-3tunnise sõiduni. Ehk siis suuremat sorti kiirtee ta küll pole, kuid aitab kakaovedajaid sellegipoolest. Palju tööd on teha veel ka sadamate tõhustamisel, mis kauba väljavedu kiirendaks.

Kindlasti on kakaonõudlust kasvatanud ka majandussurutise all kannatavate inimeste nukker meeleolu, mis sunnib poest ostma rohkem tuju tõstvat šokolaadi. Nagu kirjutati ühes artiklis - šokolaad on odavam kui alkohol, tubakas või narkootikumid. Lisaks on ta mõistlikus koguses tarbides oluliselt tervislikum. Jääb loota, et tuleval aastal on ilm kakaosõbralikum ja spekulandid vähemaktiivsed.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:14
    Otsi:

    Ava täpsem otsing