Majanduskriis sunnib iirlasi meelt muutma

Sirje Rank 02. oktoober 2009, 00:00

Läinud aasta juunist on palju muutunud.

Ühelt poolt on Euroopa Liit teinud Iirimaale järeleandmisi, mis on "ei"-leeril teravaimad argumendid käest võtnud. Nii kinnitab Brüssel, et uue lepingu jõustudes jääb igale riigile Euroopa Komisjoni alles oma volinik ning et Iirimaa säilitab iseotsustamise nii maksude, abordi kui ka sõjalise neutraalsuse küsimustes.

Teisalt on järsult muutunud olukord Iiri majanduses. Peadpööritavalt edukast Keldi tiigrist sai mullu esimene euroala riik, mille majandus langusesse läks ning mis siiamaani on üleilmses finants- ja majanduskriisis üks suuremaid kannatajaid. Nelja kvartaliga on SKP kahanenud 7,4% ning tööpuudus võib aasta lõpuks kerkida juba 15%-le. Eelarveaauk on kärisenud tänavu 18 miljardile eurole ning avaliku sektori võlg paisumas aasta lõpuks 59%-le SKPst.

Iiri peaminister Brian Cowen hoiatab, et Lissaboni lepingu uuel tagasilükkamisel oleksid väga negatiivsed tagajärjed riigi majanduse toibumisele.

Paraku pole peaminister teretulnud isik lepingu poolt agiteerima. Ränk majanduslangus ning pankade päästmine maksumaksja rahaga on Cowenist teinud Iirimaa läbi aegade kõige ebapopulaarsema peaministri. Viha valitsuse vastu on peamisi riske, mis võib ajendada lepingut maha hääletama.

Nii on "jah"-leeri lipukandjateks asunud mitmed Iiri ettevõtjad ja kultuuritegelased, Ryanairi juhist Michael O'Learyst kuni Nobeli kirjanduspreemia laureaadi Seamus Heaneyni.

O'Leary, kes tavaliselt pole Brüsseli aadressil kirumisega kitsi, on "jah"-leeri toetuseks eraldanud 500 000 eurot. 200 000 eurot on välja pannud ka ELilt ränga trahvi saanud USA kiibitootja Intel, Iirimaa suurim välisinvestor.

Miks? "Kui ettevõtjad ja töökohtade loojad siin riigis seda ei teeks, jääks see ebakompetentsete poliitikute teha, kes referendumi jälle nässu keeraks," tsiteeris Briti ärileht Financial Times Michael O'Learyt.

""Jah" ei garanteeri töökohti, kuid majanduskasvu väljavaated on palju paremad, kui meid nähakse kui teretulnud liikmeid Euroopa klubis," ütles Inteli Iiri haru juht Jim O'Hara.

Sel nädalal avaldatud Sunday Business Posti arvamusküsitluse järgi toetas lepingut 55% ning vastu oli 27% vastanuist.

ELile oleks lepingu läbikukkumine löök, mis süvendaks muu maailma silmis ettekujutust Euroopa Liidust kui nõrgast ning eriarvamustes killustunud ühendusest. Lepingu jõustumine peaks seevastu ELi jalgealust kindlustama.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:15
    Otsi:

    Ava täpsem otsing