Suurtarbijad nõuavad elektrituru hilisemat avamist

Kadrin Karner 06. oktoober 2009, 00:00

Elektrienergia suurtarbijate liidu juht ja Repo Vabrikute ASi juhatuse esimees Tiit Kolk ütles reedesel kohtumisel tööstusliitude esindajatega, et turu avamine võib suurtarbijatele tähendada kuni 500 miljoni kroonist lisakulu aastas.

"Mis võetakse Eesti ettevõtetelt ja mis on puhas lisatulu Eesti Energiale," lisas koosviibimisest osa võtnud Estonian Celli finantsjuht Riia Ratnik.

Kolgi sõnul kohtusid reedel mööblitööstuse liidu, ehitusmaterjalide tootjate liidu, metsatööstusliidu ja masinatööstusliidu esindajad, kes on ühel meelel, et elektrituru avamine 1. aprillil 2010 toob hinnatõusu ning see võib osutuda suuremaks kui seni välja käidud 40%.

Kolk tõstatas küsimuse, mis signaali me siia investeerinud välisinvestoritele anname. "Ma arvan, et nad kahetsevad oma otsust," rääkis Kolk suuromanike olukorrast.

Viru keskuse juhatuse liige Ants Vasar märkis, et praegu on kindlasti väga vähe neid, kes elektrituru avamiseks valmis on. "See, et börs peaks enne käivituma, ongi põhiline, miks oleks mõistlik üleminekuperiood," ütles Vasar.

"Oleme kõik ju eelarveliselt seotud oma planeerimisnumbritega ja kui need numbrid poole või kolmveerandi võrra suuremaks osutuvad, siis on ikka palju pahandust. Ise oleme rehkendanud umbes 25-30% hinnatõusuga," märkis ta.

Vasara sõnul väljenduvad elektri hinna muutused varem või hiljem jaehindades. "Oleks liiga optimistlik loota vastupidist," märkis ta.

Minu versiooni järgi on tegemist ühe suurema plaani teatavate sammudega. Suurem plaan on korraldada hästi edukas aktsiaemissioon Eesti Energiale ja kaasata võõrkapitali võimalikult soodsatel tingimustel.

Selleks, et aktsiaemissioon oleks väga edukas, on vaja näidata, et ettevõte on heas vormis - tugeva rentaabluse, rahavoo, bilansi ja turuseisundiga. Kõik tarbijad pannakse olukorda, kus on üks pakkuja ja tema hinnasurvele peab alluma. Kohalik monopoolne seisund pigem tugevneb elektrituru avamisega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:15

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing