Signe Sillasoo • 15. oktoober 2009 kell 21:00

Uuenduslik kunst

Kordamine on tarkuse ema. Sellest tulenevalt jõuan taas innovatsiooniaasta teema juurde. On teine juba 10 kuud ja natuke peale kestnud, võiduka lõpuni jääb veel ligi 70 päeva. Palju uut ja põnevat on ette võetud, ent hulk uuenduslikku on veel tulemas.

Innovaatiliste lahendustega seonduvad viimasel ajal aina rohkem sõnad multimeedia, kiip, biokütus, IT, suhtlustarkvara, sotsiaalvõrgustik jne. Esimene neist märksõnadest on keskseks teemaks muusikateatri kõrval ka selleaastasel uue muusika festivalil NYYD 2009.

Jah, multimeedia pressib juba pikemat aega sisse ja süvendab oma kohta kultuurimaastikul. Ja seda nii heli, pildi, valguse kui ka kõigi teiste tehnoloogiliste võimalustega.

Et aastast 1991. toimuv festivali eesmärk ongi pakkuda publikule parimat uuenduslikku heliloomingut nii Eestist kui kaugemalt, siis saab seda näha-kuulda ka seekord. 173 festivali tellitud uudisteose maailma-esiettekandele tuleb sel aastal lisa.

Innovaatiliseks võib pidada omamoodi ka Soome popkunstniku Harro Koskinen Kumus üleval olevat näitust "HARRO! Soome popkunsti klassik", mis ükskõikseks vaevalt et jätab. Tsiteerides Jaanus Rohumaad: "Geniaalsed ideed - nad tekitavad kõhedust või ajavad lausa naerma, kuid ei jäta külmaks", nii ka see näitus.

Vaatamist, omal ajal uuenduslikku ja üle piiri läinut on palju. Kunstnik läks aastate eest paari näitusel olevate töö pärast riigiga koguni sellisesse vastuollu, et pidi kohtu ette astuma.

Hetkel kuum