ÄP fototoimetus • 19. november 2009 kell 21:00

Rahumaa, Indrek, EST - Disqualified

Kui Äripäev kahe aasta eest, detsembris 2007, üleilmse buumi harjal valis aasta ärimeheks Indrek Rahumaa, ei osanud keegi meist veel arvata, et see vale otsus oleks.

Oli ta just kokku ostnud hulga kodu- ja välismaised ettevõtteid, tegi üle 20tunniseid tööpäevi ning säras igas asendis. Praeguseks on selgunud, et tema ostutehingute taga reaalset raha enam polnud. Et tegemist oli lihtsalt hea jutuga mehega, kes suutis müüjatel ja laenuandjatel ilusate juttudega pead segi ajada. Tere ja Kalevi enda arvates hea hinnaga maha müünud Oliver Kruuda (Äripäeva aasta ärimees 2002) võttis isegi kohe saabuva rahalaeva ootuses laenu ning asutas omaenese meediaimpeeriumi, hävides umbes 100 miljoni krooniga. Swedbank ja tema jõukamad kliendid on nüüd Riia piimakombinaadi omanikud. Jah, võib öelda, et selle julge hundi rind pole enam rasvane ning ka šampanjaga peaks (vähemalt selleks korraks) asjad ühel pool olema.

Tagantjärele oleks pidanud meid ehk mõtlema panema ühe tema tollase äripartneri iseloomustus: "Indrek Rahumaa on vastupidiselt oma nimele üks väga rahutu hing - alati otsimas uusi võimalusi, uusi jahimaid. Oma hingelt on ta pigem investeerimispankur, kullaotsija, mitte rahulik farmer või tööstur." Aga näed sa siis inimese sisse! Seda enam, et eelmise krahhi ajal jäi Rahumaa siiski Crescos pusides pinnale, kuigi Cresco osalusega internetiäri (Pennu, XXL.EE) lõpetas kehvasti.

Väikese kõrvalpõikena võime täheldada, et meie majanduse praegune olukord on eelmise kriisiga väga sarnane - ka nüüd on pangad mitmete suurte firmade omanikud. Naljakas, et Swedbankile just piimatööstused satuvad - eelmisel korral Ühinenud Meiereid, nüüd siis Riia piimakombinaat. Tasuks ehk 10 aasta tagused ajalehed üles otsida ja näpuga järge ajama hakata?

Aga see selleks. Kui me Rahumaalt tiitli ära võtame, siis keda pakkuda 2007. aasta ärimeheks? Äripäeva värskes raamatus "Läbilöök" valisime nimetatud aastat ilmestama kasiinoärimees Armin Karu (aasta ärimees 2006), EBSi aasta ärijuhi pronksbuldogi pälvis kahe aasta eest pangajuht Aivar Rehe, TTÜ aasta vilistlaseks valiti tol buumiaastal Eesti Telekomi ja EMT juht Valdo Kalm. Ilma tegid sel aastal ka Arco Vara IPO, Eesti Ekspressi IPO ja Delfi ost (H. H. Luik - EBS aasta ärijuht 1994), Pronkssõduri vägivaldne lahkumine, Margus Reinsalu õigeaegne kasiinomüük... Või kinnisvaraarendajad, kes suutsid turgu veel kõrgemale rääkida? Kuid vaadakem ajalehti nüüd - mis palagan toimub Arco Vara omanike ümber? Ning terve hulk kunagisi kaunite tiitlite omanikest on praegu seoses maadevahetusprotsessiga usinad kohtuuste kulutajad.

Et me tänavu parema valiku saaksime teha, ole palun kena, kirjuta aadressile [email protected] ja teata, keda eeskujuks seada, kes on Sinu meelest 2009. aasta kriisimurdja!

Autor: ÄP

Hetkel kuum