Tõnis Oja • 2. detsember 2009 kell 21:00

Euroopa pangad liiga suured

Euroopa pangad väljuvad krediidikriisist suuremana kui varem ning muutuvad nende riikide majandustele riskantsemaks, kirjutas uudisteagentuur Bloomberg.

BNP Paribas, Barclays ja Banco Santander kuuluvad nende 353 Euroopa panga hulka, mis on alates 2007. aasta algusest kasvanud. 15 Euroopa panga varade mahud on nende koduriikide majandustes suuremad võrrelduna 10 pangaga kolm aastat tagasi.

Alates 2007. aasta algusest on Euroopa pankade bilansimahud kasvanud kokku 25 protsenti, samal ajal kui USA pangad on kasvanud 20 protsenti.

"Me külvame seemet järgmiseks kriisiks," lausus uudisteagentuurile Londonis asuva analüüsigrupi Study of Financial Innovation vanemanalüütik David Lascelles. "Oleme viimase kahe aasta jooksul kasvatanud panku suuremaks," lisas ta.

Pangad paisutasid krediidimulli ajal bilansse, laenates finantsturgudelt odavat raha selleks, et investeerida ning anda välja kommerts- ja ettevõtluslaene. Royal Bank of Scotland Groupi varade maht kasvas 2008. aastani kümne aastaga 2914 protsenti.

Pariisis asuva varade poolest maailma suurima panga BNP Paribas' varad on alates 2007. aasta algusest kasvanud 59%, 2,29 triljonile eurole, mis on 117% Prantsusmaa sisemajanduse kogutoodangust.

Brittide Barclay's bilansmaht kasvas samal ajal 55&% 1,55 triljoni naelani ehk 108 protsendini Suurbritannia SKPst.

Suurte pankade kasvav komplekssus raskendab järelevalveorganitel nende riske hinnata, kommenteeris reitinguagentuuri Moody's Euroopa pangandusüksuse juht Johannes Wassenberg.

"UBSi peeti väga hästi juhitud ettevõtteks, kuid nad ebaõnnestusid täielikult," lisas ta.

Krediidikriis näitas, et suured institutsioonid põhjustavad liiga suure riski oma koduriikidele, eriti Europa suhteliselt väikestes majandustes, ütles Tom Kirchmaier Londoni majanduskoolist.

"Kui meil tuleb veel mõni šokk, kus üks või mitu suurt panka kukuvad kokku, on mul väga suured kahtlused, kas mõni väiksem riik suudab neid kaotusi teist korda taluda," lisas ta.

Hetkel kuum