Rootsi pangad peavad boonuste maksmisega viivitama

Sirje Rank 14. detsember 2009, 10:39

Rootsi pankadel tuleb Rootsi finantsinspektsiooni uute reeglite järgi 60% töötajale määratud boonusest välja maksta alles kolme aasta pärast, et vähendada motivatsiooni jahtida vaid lühiajalist tulu.

Uued reeglid jõustuvad tuleva aasta algusest, kuid kehtivad juba ka 2009. aasta boonuste kohta, kirjutas nädalavahetusel Rootsi majandusleht Dagens Industri.

„Kui tulemus on tingitud ülemäärasest riskivõtmisest, jääb osa boonusest välja maksmata. See süsteem vähendab motivatsiooni lühiajalisi riske võtta, kuna sellisel juhul on risk boonusest ilma jääda,“ kommenteeris lehele finantsinspektsiooni juht Martin Andersson.

Uued reeglid kehtivad nendele töötajatele, kes pangale riske võtavad. Samasugune muudatus on kavas ka Soome finantsjärelevalvel.

Ülejäänud kaks olulist punkti uute reeglite juures on, et boonused otsustab edaspidi finantsasutuse juhtkond ning et need otsused avalikustatakse.

„Täna otsustatakse paljud boonused madalamal tasemel. Nüüd viime me otsustamise nõukogusse, mis tähendab, et see nihkub omanikele lähemale. Omanike huvides pole kindlasti suurte boonuste maksmine ajal, mil firma on uppi minemas,“ ütles Andersson.

Lisaks Rootsile on paljude Euroopa riikide valitsused pankurite boonustele piire seadmas. Nii loodetakse hajutada valijate pahameelt pankade päästmiseks eraldatud 5,3 triljoni dollari üle, samas kui kriisi päästis valla nende samade pankurite liigne riskijulgus.

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. December 2009, 14:20

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing