Maris Lauri: õppimise ja uute alguste aasta!

Kaisa Gabral 04. jaanuar 2011, 07:28

Ma loodan, et 2011. aasta on töö tegemise, õppimise ja uute alguste aasta, märkis Swedbanki analüütik Maris Lauri.

"Vaatamata jätkuvale ebakindlusele Euroopas ja Põhja-Ameerikas ning võimalusele, et mõni suurem arengumaa kiire kasvuga hätta jääb, on päris soodsad tingimused töö tegemiseks - välisnõudlus kasvab, Eesti riigil pole eelarve ja võlaprobleemi, tasapisi hakkab kosuma ka sisenõudlus. Loodetavasti ollakse vigadest õppinud, kuid nüüd tuleks ka uut moodi tegutsemist õppida, uusi teadmisi ja oskusi omandada. See ei kehti üksnes töötute, vaid ka töötavate inimeste ja ettevõtjate kohta," märkis Lauri.

Tema hinnangul päris paljud naudivad endiselt aastatetagust edupositsiooni märkamata, et teised on juba pikalt mööda jooksnud. "Tuleb tegutseta reaalses situatsioonis, mitte soovikeskkonnas: see tähendab näiteks, et tuleb aktsepteerida tõsiasja, et energia (sealjuures elektrienergia) pole enam nii odav kui vanasti, et kvaliteetset tööjõudu napib vaatamata kõrgele tööpuudusele, et Hiina ja Venemaaga pole mõtet kulude osas konkureerida ning on olemas teatud poliitilised valikud, mille muutmine lähiaastail on Eestis ja Euroopas vähetõenäoline," seletas Lauri.

Analüütiku hinnangul on aeg asjad ümber mõelda ja võtta uued kogemused ja teadmised appi ning hakata uut moodi tegutsema,tuleb vahetada kas tegevusala, tehnoloogiat või turge. "Muidugi ei tasu hästi töötavat süsteemi lammutama hakata, kuid kui ikka tundub, et vanat moodi ei saa - kas seetõttu, et kulud on liialt suured või ostjaid pole -, siis ei tasu ka pingutada või viriseda ja loota, et keegi päästma tuleb," lisas ta.

Lauri hinnangul käesoleval aastal ettevõtete kasumid ja käibed kasvavad kindlasti, kuid ilmselt mitte kõigil. Päris mitmeski ettevõttes võib tema sõnul kasv võrreldes 2010. aastaga väiksemaks jääda. Ka palgad kasvavad, kuid see oleneb ettevõttest ja erialast. "Kiire hinnakasv suurendab töötajate palgaootusi, kui need täitmata jäävad, siis on frustratsioon suur. Eriti kui ettevõtte käive ja kasum kasvavad. Kõrge tööpuuduse tase pole sel hetkel, kui töötute seast enam uusi töötajaid ei leia, enam oluline. Ei tasu unustada, et töötute seas on hästi kvalifitseeritud tööjõudu suhteliselt vähe ning neist paremad leiavad kiiremini uue töö. Euro kasutusele võtmine teeb inimestele veelgi reljeefsemalt selgeks, kui vähe nad Eestis võrreldes Soomega teenivad, mistõttu huvi välismaal tööd leida ilmselt kasvab," märkis Lauri.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. January 2011, 07:28
Otsi:

Ava täpsem otsing