Violetta Riidas • 26 jaanuar 2011

Eelmisel aastal lahkus Eestist ligi 400 meedikut

Arstidest oli enim üldmeditsiini eriala esindajaid - 51, perearste oli 25 ja anestesiolooge 9. Teiste erialade esindajaid oli tunduvalt vähem.

Eesti Arstide Liidu sekretäri Katrin Rehemaa sõnul on üldmeditsiini arstide näol enamasti tegemist ülikooli lõpetanud noortega, kellele ei jätkunud residentuuris kohti. "Erialaõpingute jätkamiseks ei jäänudki neil muud üle kui välismaale minna," ütles Rehemaa. Ta lisas, et perearstide puudus on meil juba käes.

Tööl kahes riigis korraga. Eesti Perearstide Seltsi president

Ruth Kalda pole sugugi kindel, et kõik dokumendid välja võtnud perearstid ka Eestist tegelikult lahkunud on. "Tean, et osa perearste kasutab võimalust töötada paralleelselt nii Eestis kui ka Soomes, teenides nõnda palgalisa," rääkis Kalda.

"Kui vaadata proportsionaalselt, siis ilmselt ei ole perearste, kes lahkuvad, sugugi rohkem kui teiste erialade arste. Perearste lihtsalt ongi Eestis teistest arstidest palju enam," leidis Kalda.

Rehemaa ei ole ka alanud aasta suhtes eriti optimistlik. Tervishoiutöötajate lahkumine välismaale suureneb tema sõnul ilmselt edasi, sest tervishoiu rahastamine ei parane. "Just kroonilisest alarahastatusest on tingitud peamised põhjused, mis arste ära minema sunnivad," arvas ta.

Kogemused tulevad kasuks. Kalda ei pea arstide lahkumist üdini halvaks. "Ühest küljest on see hea, et töötatakse ka mujal kui Eestis, sest omandatakse kogemusi ning saadakse erialaselt rikkamaks. Teed on lahti ja eks igaüks teeb oma valiku," leidis Kalda.

Selleks, et arstid jääksid Eestisse, on vaja muuta neid tingimusi, mille pärast praegu lahkutakse. Arstidele ja õdedele tuleb kehtestada koormuse ülempiir ehk määrata, kui paljude patsientide ravimine ühe töökoha sisse maksimaalselt mahub. Ja lõpuks on vaja hakata ka meie riigis tervishoiutöötajatele sellist palka maksma, mida nad väärt on.

Hetkel kuum