Meremehe hingeelu keerdkäigud

Mari Hiiemäe 28. jaanuar 2011, 00:00

"Hirmus veretöö Läänemerel" põhineb tõestisündinud lool, mis oli siis, kui see kunagi juhtus, üsna kuulus. Loo peategelane on Johannese-nimelise kuunari laevapoiss Jaan Umb, kes ühe marulise öö jooksul tappis ära kõik meeskonnakaaslased peale pootsmani, kel õnnestus vastu hakata.

Etenduses lahatakse, mis võis olla selle traagilise loo ajend, ning esitatakse uusi vaatenurki, mismoodi säärasesse ränka veretöösse võimalikku lisateavet arvestades suhtuma peaks.

Skandaal Läänemerel. Nüansside poolest käsitleb etendus teemat küllaltki loominguliselt. "See on väga harukordne lugu. Oleme selle aluseks võtnud ja lihtsalt fantaseerime, mis seal laeva peal toimuda võis," rääkis etenduse lavastaja Priit Pedajas.

Skandaalne sündmus sai juba oma kaasajal tohutu vastukaja osaliseks ning üsna kiiresti hakati Jaan Umbi vaatlema kui kangelast ja vapra meremehe võrdkuju. Peterburis toimunud kohtuistungit jälgis üüratu hulk pealtvaatajaid ning Umb pälvis vaatamata süüdimõistmisele rahva heakskiidu.

Neist faktidest astutakse etenduses veel sammukese edasi, püüdes Umbile omistatud kangelaseoreooli taha piiluda. "Me kõik teame üht suurt Kihnu kangelast Kihnu Jõnni. Jaan Umb aga on kahjuks ära unustatud, kuigi tema traagiline lugu omal ajal suuri laineid lõi ja ta tähelepanu keskpunktis oli," ütles Pedajas, kelle sõnul pole Umb mitte vähem legendaarne meremees kui Kihnu Jõnn.

Legende purjelaevandusest. Traagiliselt lõppenud lugu, kus Umb osaline oli, on etenduses tegelikult vaid üks, kuigi tooniandev tahk. Selle kõrval seob etendus kokku veel mitmesuguseid omaaegse purjelaevandusega seotud legende, mis nüüdseks unustuse hõlma vajunud, kuid Pedajase hinnangul siiski põnev materjal on. Kuna sündmused toimuvad laeval, on enesestmõistetavalt laval olemas laev ja sellega ka sõidetakse.

Loo süngevõitu teemapüstitusest soovitas Pedajas ennast mitte hirmutada lasta. "Tegevus jõuab tõesti selleni välja, et kõik need mehed surevad, aga nii traagiline see ka pole, nagu pealtpoolt paistab," sõnas lavastaja.

"Pigem vaatame lähemalt seda teemat, kuidas kambavaimust või üksteisega koos lõbutsemisest võib tragöödia kujuneda. Meie lugu ei ole esitatud puhta sündmuste kroonikana. See ei ole üheselt sünge või ühe nurga alt vaadeldav, vaid paljuski hoopis lustlik," jäi ta etenduse positiivsete mõjude suhtes optimistlikuks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:11
    Otsi:

    Ava täpsem otsing