Jaanuri halvim börs oli konkurentsitult Egiptus

Romet Kreek 01. veebruar 2011, 00:00

Egiptus oli eile lõunase seisuga konkurentsitult halvim aktsiaturg jaanuaris. Protestimaiate tegelaste maal kukkus aktsiaturg 23,2 protsenti, kusjuures tõsise mäsu ajal oli aktsiaturg suletud.

Egiptuse börs ja pangad suletud. Egiptuses on pangad ja börs suletud. President määras ametisse sõjaväelastest ja endistest sõjaväejuhtidest koosneva uue valitsuse. Huvitav, kas vägivallani läinud rahutused rahuneksid, kui avataks pangakontorid? Bloombergi allikas spekuleeris, et kui pangad avatakse, võivad inimesed püüda oma raha pankadest välja tõmmata. Võimalik, et pankade avanemine tuletab inimestele meelde, et oma särk on ihule lähemal ja kivide loopimise asemel joostaks oma varanatukest päästma?

Tuneesia börs oli tagant kolmas. Lähis-Ida möllulaine käivitanud Tuneesia aktsiaturg kaotas jaanuaris 13,7 protsenti. Just Tuneesia sündmused julgustasid ka teiste Araabia riikide kodanike meelt avaldama. Lisaks soovile muuta riigitüüri juures olijaid on läbivaks põhjuseks inflatsiooni kiirenemine, iseäranis toiduainete hinna kerkimine. Egiptuse ja Tuneesia vahele mahtus BRIC-maa aktsiaturg India. India aktsiaturg langes europõhiselt 14,8 protsenti.

Parim aktsiaturg oli ka eelmise aasta soosik Mongoolia, kus jaanuaris tõusid aktsiate hinnad 64,9 protsenti. Tõusjate reas sabassörkija rollis olnud Serbia aktsiaturg oli paremuselt teine, tõustes 13,8 protsenti. Kreeka aktsiaturg arenes 12,4 protsenti, Küpros 10,3 protsenti ja Bulgaaria 9,6 protsenti. Läti aktsiaturg oli 9,1protsendise tõusuga kuuendal kohal.

Huvitav, kas siit juhitud Balkani fondid on liigutanud raha Türgi suunalt tagasi Balkanile? Kirjutasin detsembri keskpaigas loo sellest, ete Türgi käib kui kass omapäi. Eesti Balkani fondides oli Türgi osakaal üsna suur. See ei ole muidugi veel kindel, et Balkani maade Türgist kiirem tõus jääb kestma pikemat aega. Turud on heitlikud ja müügiks on sobiv iga argument - kas või möll Egiptuses.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:46
    Otsi:

    Ava täpsem otsing