Sirje Rank • 25. veebruar 2011 kell 4:46

Iirimaa võimuparteil pole lootust jätkata

Erinevalt Lätist, kus rahvas range säästukuuri käivitanud valitsuse ametisse tagasi valis, pole Iirimaa parempoolsel valitsusel mingit lootust tänaste valimiste järel võimule jääda.

Liiga suur on rahva viha partei vastu, mille juhtimisvead viisid jõukuselt Euroopa esiviisikusse ja kõrgemalegi tõusnud riigi kerjakotiga IMFi ja ELi ukse taha.See ei anna siiski edulootust Iiri vasakpoolsetele, vaid teisele paremerakonnale Fine Gael, millele ennustatakse parlamendi alamkojas pea absoluutset enamust.

Kastanid on täna tules ka euroala ülejäänud riikidel ja Euroopa pankadel. Võidulootusega Iiri parteid on kõik lubanud IMFi ja ELi abilaenu tingimused leebemaks kaubelda ning osa pankade päästmise kuludest võlausaldajatele veeretada. Need plaanid tähendavad euroalal paraku uut ebakindlust.

Me ei saa Iiri maksumaksjalt nõuda enese laostamist, et spekulantidele suuri kasumeid kindlustada, on olnud Fine Gaeli valimiskampaaniat läbiv loosung.Eelkõige Prantsusmaa ja Saksamaa pankadel on Iirimaa finantssektoris kinni miljardid eurod. Nii on Euroopa Keskpank jäigalt nõudnud Iirimaalt kõigi võlakohustuste täitmist ning osaliselt just sel põhjusel mõjutati Iirimaad mullu novembris ka 85 miljardi euro suurust välisabi paketti vastu võtma.

Võlausaldajate teema tuleb kindlasti üles, sest nagu märgib ajalehe Financial Times mõjukas kolumnist Martin Wolf, oli välispankadel krahhiga lõppenud Iiri buumis siiski väga suur roll. Iiri pankade välismaised võlakohutused kasvasid 2003. aasta 20%-lt 2008. aasta alguseks 70%-le. „Kui ülejäänud Euroopa tahab pankade kreeditore iga hinna eest kaitsta, tuleb neil ka osa kuludest enda kanda võtta,“ märkis Wolf. Ka Iirile antud abilaenu intress 5,8% on talumatult kõrge.

Iirimaa eelarvedefitsiit ja lämmatav võlakoorem pole kriisi põhjus, vaid tagajärg.

Peamine viga tehti selles, et lasti erasektori laenumullil üüratuks paisuda, osutas Wolf. Nii ei saa lahendus seisneda üksi karmis eelarvedistsipliinis ja kärbetes, mida jutlustab Saksamaa. Kreeni läksid Iiri rahaasjad siis, kui USA investeerimispanga Lehman Brothers pankroti järel 2008. aasta sügisel andis Iiri valitsus pankade kohustustele (kokku enam kui 400 miljardile eurole, mis ületas kordades riigi SKP) riikliku garantii.

Selle eest maksab aastakümneid Iiri poliitikas domineerinud võimupartei Fianna Fail täna kallilt. Toetuse parteile on vaid 16%.

Iiri senist valitsust kiideti esialgu küll kiire tegutsemise eest ja toodi teistele riikidele eeskujuks, kuid pankade kinnisvaralaenude taak osutus arvatust suuremaks. Riik on pankadesse pumbanud üle 50 miljardi euro, ent juba kardetakse, et pankade püsti hoidmiseks ei piisa ka täiendavatest abimiljarditest IMFi ja ELi paketis. Iirimaa laenuintressid püsivad jätkuvalt pealpool 8% piiri.

Iiri valijatel on tulnud alla neelata nelja säästueelarve jagu maksutõuse ja avaliku sektori kulude kärpeid. 2007. aasta tipust on SKP kahanenud Maailmapanga hinnangul 11% ning töötus on kolmekordistunud 13,4%-le. Midagi paremat ei terenda ka lähitulevikus – ELi/IMFi abipaketi tingimuseks on täiendavad kärped, üksi tänavu 6 miljardi euro ulatuses. Noored pagevad USAsse, Austraaliasse ja Kanadasse - lähema kahe aasta jooksul prognoositakse riigist 100 000 inimese väljarännet. 

 

Hetkel kuum