Kas 6. märtsil algab Laari ja Savisaare lahkumisetendus?

Aivar Hundimägi 04. märts 2011, 00:00

Erakondade populaarsustabelid viitavad, et valimistulemused tulevad väga põnevad. Aga veelgi põnevam tuleb valimistele järgnev periood, sest valijate langetatavad otsused võivad käivitada poliitilisel maastikul mitu olulist muutust. Me võime näha kahe suure poliitiku, Mart Laari ja Edgar Savisaare taandumist.

Suurem raputus ootab valimiste järel Keskerakonda. Ja seda sõltumata valimistulemustest. Suurimale opositsiooniparteile oleks kaotuseks 28 või vähem kohta riigikogus. Sõltumata tulemustest võib olla kindel, et see partei võimuliidu moodustamisel olulist rolli ei mängi. Keskerakond jääb endiselt opositsiooni ning see sunnib erakonna juhtimises muudatusi tegema. Pean tõenäoliseks, et nende valimiste järel on Savisaar sunnitud Keskerakonna juhi kohalt taanduma ning juhtohjad haarab Jüri Ratas.

Keskerakonna probleemid on hea näide, mis juhtub, kui erakonna sees pole tugevat opositsiooni ning partei liikmed vaatavad kahtlastele rahahankimistele läbi sõrmede.

Valimised võivad eesliinilt viia ka Mart Laari. Tema võimaliku lahkumise üle on viimastel päevadel aktiivselt spekuleeritud. Teades nende spekulatsioonide tagamaid, on mul kaks selgitust, miks just nüüd Laari lahkumise teema üles kerkis.

IRL oli vahepeal kindel, et nende suurim konkurent Reformierakond teeb valimistel väga tugeva tulemuse ja IRLil tuleb tunnistada läbipõrumist ehk nad saavad uues riigikogus alla 19 koha. Seetõttu hakati meediainimesi harjutama mõttega, et Laar tahab pärast valimisi ise taanduda ja et Laari lahkumise põhjused ei ole kehvad valimistulemused.

Teine võimalus on, et Laari taandumise teema söödeti meelega meediale ette, et seni tagaplaanil olnud IRLi esinumber saaks valimiste kõige olulisemal perioodil kerkida meedia valgusvihku.

Uudisteagentuuri BNS tellitud ning TNS Emori läbiviidud värske uuring näitab, et IRLi populaarsus on valimiste lähenedes jõudsalt kerkinud ning Reformierakonna oma langenud. Jõudude vahekord kahe paremerakonna vahel võib uues riigikogus muutuda hoopis IRLi kasuks. Sellise tulemuse korral näeme Laari taandumise asemel hoopis tema jõulisemat esiletõusmist.

Valimiste mustaks hobuseks on sotsid ja rohelised. Kui rohelistel õnnestub riigikogu valimiskünnis ületada ning sotsid saavad 17 või rohkem kohta, võivad mõlemad olla tulemustega rahul. Sotside ja roheliste edu neil valimistel aga tähendaks, et uue valitsusliidu moodustamiseks on laual oluliselt rohkem variante kui praeguse koalitsiooni jätkamine.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:48
    Otsi:

    Ava täpsem otsing