Anne Oja • 2. aprill 2011 kell 6:39

Prii: ametniku palgatõusu üle 2% võiks avalikustada kohe

Ametnike ja riigiettevõtete juhtide rohkem kui 2-3%-lise palgatõusu võiks kohe avalikustada, et palga tõstja suudaks seda adekvaatselt põhjendada ja tekiks avalik arutelu, leiab Ühingu Korruptsioonivaba Eesti tegevjuht Asso Prii.

Järgneb Asso Prii vastus küsimusele, kas ametnike palku võiks avaldada edasi nagu praegu, kord aastas, või tuleks palgatõusudest avalikkus teavitada kohe, kui need toimuvad.

Tundub, et palgatõusude kohene avaldamine võib minna päris koormavaks. Seetõttu peaks kindlasti mõtlema, mis kasu sellest oleks.

Tegelikult sellise regulatsiooni mõte, mis kohustaks palgatõusu kohe veebi panema, polegi nii halb. Et näiteks pead avalikkust informeerima, kui ametniku palk tõuseb 2-3% või rohkem. Aasta võib jääda liiga pikaks perioodiks, et palgatõuse argumenteerida, näiteks eelmise kvartali tulemuste või mõne suure lepingu võitmisega. Praegu jäävad palgatõusu põhjendused liiga üldsõnaliseks ja laialivalguvaks.

Hoobilt ei oska ma maailmapraktikat välja tuua, aga eestlaste jaoks on palkade avalikustamine millegipärast väga sensitiivne küsimus. Näiteks Soomes on nii, et oma palku avalikustavad ka need tippjuhid, kellel pole selleks mingit kohustust, seega liigub kogu ühiskond suurema avalikustamise poole.

Ega Eesti Energias või mujal vastutusrikastel ametikohtadel, näiteks kohtunikel, peabki palk piisavalt suur olema, et tekiks kindlustatuse tunne ega oleks kiusatust korruptiivseteks tegudeks. Kui inimesed hakkaks aru saama, miks need palgad nii suured on, poleks ka avalikustamine nii valulik.

Hetkel kuum