Norra piloodid kritiseerivad eestlaste palkamist

Sirje Rank 06. aprill 2011, 00:00

Esmaspäeval esitas lennufirma pilootide ametiühing kaebuse Norra töövaidluskohtusse.

Ametiühing ütleb, et nende jaoks ei ole peaküsimus Eestist palgatud pilootidele pakutud oluliselt madalam palk, nagu on vaidlust kajastanud mitmed Norra meediaväljaanded, sealhulgas majandusleht Dagens Naeringsliv.

Rikutud on ametiühinguga 2010. aasta oktoobris sõlmitud kokkulepet, mille järgi olukorras, kus teenuseid pakutakse teises riigis, võetakse aluseks selles riigis kehtivad seadused.

"Töötajate palkamistingimused ja sotsiaalsed garantiid on oluliselt kehvemad kui Soomes ja mujal Norwegiani kontsernis Norras, Rootsis ja Taanis palgatud töötajatel," teatab ametiühing pressiteates.

Nagu selgub Dagens Naeringslivi käsutuses olevast piloodi n-ö näidislepingust, on Eestis registreeritud Norra omanikele kuuluva firma Arpi Aviations kaudu firmasse renditud piloodi põhipalk 348 000 Norra krooni (44 615 eurot). Selle lisandub palga muutuvosa 290 Norra krooni (37 eurot) tunnis, mis sõltub tegelike lennutundide arvust. Leping on sõlmitud üheks aastaks.

Eestist palgatud lennukikapten saaks seega aastapalgaks ca 600 000 Norra krooni (ca 77 000 eurot), samas kui Norrast palgatud kapteni palk oleks umbes miljon Norra krooni (128 200 eurot), kirjutas Dagens Naeringsliv.

Norwegiani juht Bj¸rn Kjos põhjendab renditööjõu kasutamist sellega, et renditööjõudu on kergem lahti lasta, kui Helsingis avatud uuest baasist asja ei saa.

"Helsingis pole edu garanteeritud. Baasi on kergem sulgeda, kui meeskond on renditud," ütles Kjos ajalehele Dagens Naeringsliv, mööndes, et edaspidi võivad piloodid saada ka püsivad lepingud.

Kjos nendib, et Norwegiani on isegi süüdistatud palgaturu solkimises Eestis, kuna firma pakutav palk on nii palju kõrgem Eesti palgatasemest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:50

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing