Fantastiline naine. Lenne tööprotsessi juhib õrnem pool

Kadrin Karner 12. aprill 2011, 00:00

Äripäev pärjas Teid 8. märtsil fantastilise naise auhinnaga. Mis tunde see tekitab? Sooja tunde, see oli meeldiv üllatus. Keegi mind ju iga päev fantastiliseks ei nimeta.

Mis Te arvate, miks just Teie selle tunnustuse osaliseks saite? Võib-olla ettevõtluse pärast. Ei oska öelda.

Imestasin, kui vähe me tegelikult teame nendest, kes kandidaatideks esitati. Nime oled kuulnud, aga mitte rohkem. Miks just selline valik tehti, ei tea. Ma arvan, et see (kandidaatide -toim) nimekiri oleks võinud pikem olla.

Kumb on parem firmajuht, kas mees või naine? Seda ei ole võimalik nii öelda. Nii palju, kui on juhtide seas häid naisi, on ka häid mehi. Ei saa öelda, et keegi on kellestki parem.

Mis on naisjuhtide eelis meesjuhtide ees? Äkki ei olegi eelist. Saan ennast oma mehega võrrelda. Mina saan hästi hakkama ja mu mees saab hästi hakkama. Vahel ma sooviks olla rohkem mees - tugevuse pärast. Ideaalne juht oled siis, kui sul on mõlemad - pehme ja tugev pool olemas. Sa ei saa olla edukas, kui sa oled ainult tugev.

Kes on Teie eeskujud? Kõik minu tarkus on tulnud minust enesest (naerab). Proovin õppida … õppida just teiste vigadest.

Ja kas õnnestub? Õnnestub. Iga kord ei kehti see, et pead enda vigadest õppima.

Keda imetlete, kiidaksite? Keda ma kiitma pean? Mehi? Tegelikult on hästi palju tublisid inimesi. Aga ma ei võrdle ennast teistega. Mul pole sellist lapsikut unistust, et tahaks olla nagu Bill Gates, et siis on hästi palju raha. Tahan teha oma tööd hästi ja see ongi kõik.

Kui pikk on Teie päev? 9-17ni, aga minu töö ei lõpe kell 17 töölaua taga, vaid jätkub kodus. Aeg, kus töötasin 14-16 tundi päevas, on möödas. Aga esimesed 10 aastat oli küll 14-16 tundi päevas ja reaalselt töö juures.

Mis on Teie töö Lennes? Loon kollektsiooni, müün selle maha ja haldan kogu seda protsessi, mis on seotud kollektsiooni tegemisega. Samuti ostan kangaid, otsin kliente…

Kuidas Teil abikaasa Urmas Leemaniga töö jaotatud on? Väga hästi on ära jaotunud. See võib-olla ongi üks meie edu võti, et asi on väga paigas. Me ei arutle ega kakle kunagi, kelle töö on midagi teha. Ei kommenteeri, kas seda tööd on vähe või palju, sest mõlemal on piisavalt. Meie tööd on lihtsalt erinevad.

Miks lasteriided? Kohe algusest peale meeldisid mulle lasteriided. Sel aastal saab meie firma 20aastaseks. Algus oli raskem kui praegu. Nüüd oleme juba kindlal kursil. Me ei tee mitte midagi muud kui ainult laste pealisriideid. Ma ei tee teksapükse ka siis, kui küsitakse.

Kuidas möödus Teil masu? 2008. aastal oli aega vaadata endasse, et mida sa teed. Oleks tahtnud, et see masu oleks veel ühe aasta kestnud. Masu ajal jõudis kõik asjad läbi mõelda. Muidu paned kogu aeg galoppi. Kogu ühiskond lahmis ju. Osteti ja tehti liiga palju kogu aeg. Lenne ei kasvanud üks aasta (2008 - toim) ja meile see muret ei teinud. Osa kliente küll kukkus ära, aga samas sai järele mõelda selle üle, kuidas teha paremini. Eelnevatel aastatel seda teha ei jõudnud.

Kas olete mõelnud selle peale, et Lenne tootmine võiks kunagi olla kuskil mujal kui Eestis? Siiani oleme saanud hakkama. Aga kui me kolm korda suuremaks kasvama peaksime, siis lihtsalt peame tootmise Eestist ära viima. See on paratamatu. Seega ma ei välista seda võimalust.

Praegu õmbleb meile tooteid 400 inimest. Selleks, et meie tooteid teha, peab olema väga koolitatud õmbleja. Kuna palka saab töö tegemise järgi, peab olema ka kiire. Aeglased, aga head sobivad ateljeesse.

Milline inimene Te olete? Mis Teile meeldib? Hobisid mul ei ole. Töö ongi minu hobi.

Kuidas otsuseid langetate - kiirelt, kaalutledes? Minu töö ongi otsuste langetamine. Hommikust õhtuni. Kogu aeg küsitakse, kuidas seda teha või kuidas teist asja teha. See on nii igapäevane mulle. Kui sul on tootmine, siis pead alati teadma, mis tuleb lõpus. See on nagu male, kus pead sada käiku ette teadma.

Kas Teil on ka mõni väga kindel põhimõte, millest alati kinni peate? Ma ei hiline kunagi. Jõuan alati varem kohale ja mind häirib, kui inimesed hilinevad. Täpsus on minu nõrkus.

Millised on perefirma Lenne olulisemad etapid? Mingeid ületamatuid raskusi olnud ei ole. Oli periood, kui tegime allhanget ja siis mõtlesime, et kuidas saaks sellest lahti. Lõpetasime päevapealt. Olin kindlustanud juba mitu aastat vaikselt tagalat, et saaks kohe oma toodangule üle minna. Mitte ühtegi vaba päeva ei tekkinud selle allhankelt omatoodangule ülemineku vahele.

Mis Teid kõik need aastad Lennes kinni on hoidnud? Mulle meeldib, mida ma teen, ja ma ei magaks parema meelega kodus. Muidugi on mõnikord rutiin, aga selle kannatab ära.

Kuidas Lennel 2010. aasta läks? Töötajate arv jäi 2010. aastal samaks mis 2009. aastal. 10% oleme käivet juurde teinud. Kasum ei kasvanud, aga 2011. aasta tundub jälle kasvu peale minevat. Ütleme nii, et liigume stabiilsel kursil.

Millised sihid Lennega selleks aastaks võetud on? Kasv tuleb suur. Kui selle aasta hakkama saan, siis on hästi. Meie turud on samad. Hästi palju on pakkumisi muudele turgudele, aga meie võimsus ei võimalda praegu uusi kliente võtta. Väga palju tellimusi on olnud. Siin võib põhjus olla ka pikas talves. Tegelikult on meil ju kaks talve ilmaga vedanud.

Kogu Euroopas on tekstiili- ja õmblustööstus välja suretatud. Euroopa on rumal. Ma ei tea, kas see kõik tuleb kunagi tagasi. Hispaania, Itaalia olid ju tugevad tekstiilitööstuse riigid. Aga äkki see peatub. Muidu ootab meid Soome tulevik, kus vaid tädi Maali oskab käsitööd teha ja see on kõik. Soomes suri õmblustööstus juba 1990ndatel välja.

Millega Te tegeleksite, kui Lennet ei oleks? Õmblemisega…

Ilus ja hakkaja inimene. Kohtusime esimeses klassis ja ta oli juba siis aktiivne, hakkaja ja ise toime tulev nagu ka praegu. Samuti on ta kogu elu olnud hea organiseerija ja tegutseja. Aga ta on ka hästi toetav ja perekonda hoidev.

Meeli on heas mõttes mitte tõsine inimene, oleme mõlemad parajad lõõpijad ja huumorisoon on tal hästi arenenud. Jutukas - no naisterahvastel ikka juttu jagub.

Meelit iseloomustab minu meelest ennekõike kohusetunne, töökus ja tohutu altruism. Tööl on tema esimene, kes asjade pärast kõrvetisteni muret tunneb. Võiks ju öelda, et omanik - see ongi tema asi, aga ilmselgelt ei johtu Meeli huvi asjade käigu vastu ainult tema positsioonist. Ta lihtsalt ei oska teisiti.

Mis teeb Meeli minu jaoks fantastiliseks - ilmselt see, et ta suudab olla üheaegselt hea tööandja ja lojaalne sõber.

Olen Meeliga tööalaselt seotud juba palju aastaid. Meeli on väga meeldiv ja usaldusväärne koostööpartner, kes kokkulepetest ning lubadustest kinni peab.

Imetledes olen need aastad jälginud, kuidas ta oma tööd teeb. Meeli on suure töövõimega ja teeb firmas väga palju asju ise. Suudab keerulistes olukordades rahulikuks jääda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:51
    Otsi:

    Ava täpsem otsing