Auru väljalaskmine teeb meile hoopis kahju

Silva Laius 13. aprill 2011, 00:00

Nuta, sõima, läheb kergemaks! Tihti arvatakse, et raevupurse vabastab raevust ja pisarad kurvastusest. See müüt on valeks ja kahjulikuks tunnistatud. Negatiivsed tunded, nagu kurbus või viha, ei kao kuhugi, kui me nad välja elame, vaid muutuvad seeläbi isegi tugevamaks, räägivad aju-uurijad. Piltlikult öeldes lisame vaid halge oma tusameele ahju.

Loomulikult on oma tundmuste jagamisest abi. Jagatud mure on ju jagatud mure. Kuid uurimused on siiski tõestanud, et raevuhood võivad viha suurendada ning pisarad depressiooni süvendada. See-eest on võimalik (ja hingelise tasakaalu seisukohalt märksa arukam) oma negatiivseid emotsioone teadlikult kontrollida. See saab sündida siis, kui oma tundeid küll teadvustada, siis aga need kõrvale heita, keskendudes teisele tegevusele.

See on väljakutse, ent seda on võimalik treenida. Scarlett O'Hara ütles romaanis "Tuulest viidud" endale, kui mured üle pea kasvasid: "Ma ei mõtle sellele praegu". Seega, sünged mõtted tuleb samal hetkel, mil neid märgatakse, peast heita, sõna otseses mõttes ütelda "stopp" ja tähelepanu millelegi muule suunata. Kümnendiksekundite jooksul pärast negatiivse emotsiooni esilekerkimist on võimalik saada jälle iseenda peremeheks.

Üht meetodit, mida hiljem hakati kognitiivseks käitumisteraapiaks kutsuma, kasutas juba Robinson Crusoe. Inimtühjal saarel pani ta kirja oma deebeti ja kreediti. Halb: mind paisati üksikule saarele, ilma lootuseta siit kunagi pääseda. Hea: ma olen siiski elus, mitte uppunud nagu mu kaaslased. Iseenesest ju ülilihtne, pane lihtsalt kirja kõik, mis sul on hästi ja keskendugi sellele. Ammuta sealt jõudu.

Suurepäraseid meetodeid oma emotsioonide, murede ja masendusega võitlemiseks on teisigi. Minu esimene soovitus on jooga, mis õpetab õigesti hingama ja seeläbi oma emotsioone juhtima.

Kuid käepärast peab olema kogenud õpetaja. Ise, lihtsalt kellegi eeskujul või raamatute abil hingamistehnikatega tegelemine on liiga ohtlik.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:51
    Otsi:

    Ava täpsem otsing