Hannover näitas nutikat efektiivsust

Katri Soe-Surén 21. aprill 2011, 00:00

"Hannoverist tulev sõnum on: me võime kiiremini energiat säästa, kui ehitada uusi seadmeid. Hannoveri mess näitas, et tööstus pakub juba praegu efektiivseid tehnoloogiaid, neid tuleb ainult rakendada. Ekspertide hinnangul on säästupotentsiaali veel 30%," lisas von Fritsch.

Efektiivsus on juba aastaid olnud tööstuses üheks valdavatest teemadest. Tööstusprotsesside kujundamisel on aga oluline intelligentne side ehk üksikute efektiivsuspotentsiaalide ühendamine. Smart efficiency ühendab konkreetselt sellised valdkonnad nagu kulu-, protsessi- ja ressursiefektiivsus. Alles nende kõigi intelligentne kokkumäng võimaldab ettevõttel turul pikaajaliselt püsida ja jääda ka rahvusvaheliselt konkurentsivõimeliseks. Konkreetselt tähendab see materjalide ja energia ressursse säästvat rakendamist, optimeeritud tootmisprotsesse ja kuluefektiivset juhtimist.

Messil EASi korraldatud Eesti ettevõtete ühises boksis oma sensoritel põhinevat jälgimissüsteemi tutvustanud OÜ Defendeci arendusjuht Raili Somelar iseloomustas tänavust Hannoveri tööstusmessi kui läbinisti uuendusmeelse mõttelaadi väljendust erinevate tegevusaladega tööstusettevõtetelt.

"Defendec oli täiesti omas teemas, sest üldse pakkusid looduse, tervise, saastatuse jmt jälgimise süsteemid suurt huvi," märkis Somelar. "Messil oli nii valmistoodangu näitajaid kui ka meiega sarnaselt innovaatiliste lahenduste tutvustajaid."

Suurem turvalisus vesinikkütusel töötavatele sõidukitele. Et teha vesinikkütusel põhinevad sõidukid turvalisemaks, on EL sätestanud määruse, mis nõuab, et sõidukid oleks kaitstud ülerõhu eest. Messil näitas gaasitehnika tootja WITT Gasetechnik GmbH & Co. KG esimesena turvaventiili, mis sobib mistahes sõidukile. Ventiil nimega SV811 täidab uue määruse sätestatud nõudmised ja on ette nähtud sõiduautodele ja bussidele. Selle funktsioon on kaitsta vesinikmootoreid ohtliku ülerõhu eest laias spektris 2-45 baari.

Saksa firma Klüber Lubrication KG tuli messil välja uue kõrgeid temperatuure, suuri temperatuurikõikumisi ja niiskust taluva ketiõliga. Uus õli Klübersynth CHM 2-100 sobib kasutamiseks nii mootori-, ülekande- kui ka transpordikettidel. Õlil on head imavus- ja pidavusomadused ning see sobib temperatuuridele kuni 2507 C. Uus ketiõli on eelkõige mõeldud kasutamiseks toidu- ja tekstiilitööstuses ning kuivatus- ja pinnatöötlusmasinates.

Vaikus autosalongis. Närvesöövat müra pikkadel sõitudel autosalongis on võimalik oluliselt vähendada tarkade materjalidega. Fraunhover Allianz Adaptronik on välja mõelnud keraamilised laagrid (Piezo-Keramiken), mis muudavad põrutustest tuleneva energia elektrooniliseks. Materjalid paigaldatakse sõiduki liikuva osa ja sellel asuva metallist kere vahele. Laagreid juhitakse elektrooniliselt nii, et nad töötavad segavate vibratsioonide vastu ja neutraliseerivad sedaviisi kõik raputused ja neist tuleneva müra.

Uus ainulaadne aurupritsitehnika firmalt Krautzberger GmbH aitab optimeerida protsesse, kokku hoida energiat ja ressursse. Konventsionaalne kompressorite abil toodetav suruõhk on asendatud pehme auruga.

Uus prits võimaldab erinevaid pinnamaterjale pehmelt peale kanda ja kulutab vähem materjali. Pinnamaterjal kantakse peale auruga, mis võimaldab kiiresti ja lihtsalt katta ka väikesi ja kergeid osi neid fikseerimata. Lühem on ka kuivamisaeg, protsess on müravabam ja väiksem möödapritsimine säästab nii töötajaid kui ka kergendab puhastustöid.

Nutikas robotkoer Waldi. Väike lõbus rosin tööstusmessi suurel koogil oli Saksa gümnaasiumiõpilaste väljatöötatud robotkoer Waldi. Waldi suudab väidetavalt tuvastada edukalt narkootikumide olemasolu ja võiks tulevikus leida kasutust näiteks lennujaamade pagasikontrollil. Waldile on antud väikese pruunikarvalise taksi välimus. Waldi mõtlesid välja Saksamaa Staufeni Fausti gümnaasiumi õpilased.

Tuleval aastal saab Hannoveri tööstusmessi peateemaks kuuldavasti metropolitan solutions ehk suurlinna lahendused. Üks alamess hakkab kandma pealkirja IndustrialGreenTec, mille alla käivad muu hulgas tööstuslahendused prügimajanduses ning õhu ja vee kvaliteedi tagamisel.

Paljude firmade jaoks on võitlus plagiaadi vastu tõsine teema. Mõnede toodete puhul on pea võimatu eristada võltsingut originaalist. Firma Tailorlux on välja mõelnud originaaltoodete märgistamiseks mõeldud luminestsentspigmendid. Kokku on võimalik selle meetodiga valmistada üle 300 miljardi erineva helendava markeri. Iga toode saab individuaalse valgusspektri, markereid saab lisada nii toodet katvatele värvidele kui ka lakkidele. Haruldastest muldmetallidest toodetavad markerid ei ole mürgised ja neid saab kasutada ka laste mänguasjade juures. Tootja sõnul käivad koostööläbirääkimised Nokiaga.

GrabCAD osales Hannoveri tööstusmessil, et leida uusi kliendikontakte. Seal osalevad just ettevõtted, kellele meie teenus on huvitav.

Viis messipäeva olid tiheda graafikuga, kohtusin seal paljude tootmisfirmade juhtide ja inseneridega. Et meie n-ö toode asub internetis ja on kättesaadav üle maailma, siis me kohapeal ei näidanudki mingit füüsilist asja, vaid kasutasime kogu messiaja selleks, et inimestega suhelda, kontakte vahetada ja jagada materjale. Tulemustega jäime rahule ja töötame saadud kontaktidega edasi.

Messile minnes on oluline eeltöö. Tuleb leppida kokku kohtumisi, vaadata läbi osalejate nimekirjad, teha kaasa spetsiaalsed selle messi jaoks mõeldud müügimaterjalid jne. Kaks kätt taskus messistendi ees seismisest kasu ei ole.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:51
    Otsi:

    Ava täpsem otsing